Spacery po leśnych bezdrożach mogą być świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. W naszym klimacie w zasadzie nie ma groźnych zwierząt, które mogłyby stanowić dla nas jakiekolwiek zagrożenie. Jest jednak pewien mały wyjątek, o którym koniecznie trzeba wspomnieć. Mowa tutaj o kleszczach. Te małe owady żywią się krwią ludzi oraz dzikich zwierząt. Jednak nie jest problemem to, że kleszcze żywią się krwią. Chodzi o to, że roznoszą one bardzo groźną chorobę znaną jako borelioza. 

Badania w kierunku boreliozy 

badanie kleszczyNa chwilę obecną bardzo często słyszy się o zachorowaniach na boreliozę roznoszoną przez kleszcze. Niekiedy ta choroba określana jest również jako choroba z Lyme ponieważ to właśnie tam pierwszy raz odnotowano zachorowanie. Ze statystyk wynika, że nawet co siódmy kleszcz jest nosicielem boreliozy. W związku z tym musimy być bardzo ostrożni podczas leśnych spacerów. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie różnych środków, które będą w stanie odstraszać kleszcze. Występują one głównie w postaci sprayu. Jednak gdy już dojdzie do ukąszenia przez kleszcza to przede wszystkim nie należy panikować. Nawet jeśli dany kleszcz jest nosicielem boreliozy to wcale nie oznacza, że zostaliśmy zarażeni. Często jest tak, że kleszcze uwalniają toksyczne substancje wywołujące boreliozę dopiero po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzinach od ukąszenia. Niemniej jednak nie warto też problemu bagatelizować. Bardzo dużo laboratoriów oferuje obecnie badanie kleszczy. W związku z tym po ukąszeniu przez te drobne owady musimy najpierw wyjąć takiego osobnika z naszego ciała. Następnie należy takiego kleszcza umieścić w jałowej gazie i dostarczyć do punktu gdzie wykonuje się badania. Takich miejsc jest obecnie w Polsce bardzo dużo i każdy z nas może stosunkowo łatwo je znaleźć. Najlepszym sposobem na poszukanie sprawdzonych laboratoriów zajmujących się badaniem kleszczy jest skorzystanie z Internetu. Po wpisaniu odpowiedniego hasła w przeglądarce na pewno znajdą Państwo mnóstwo wyników. 

Ogólnie rzecz biorąc kleszcze mogą naprawdę stanowić dla nas spore zagrożenie. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie działanie. Jeśli szybko zbadamy kleszcza i dowiemy się o ryzyku zachorowania na boreliozę to będzie można szybko podjąć działania mające na celu łagodzenie skutków choroby i zatrzymywanie jej rozwoju. Warto wiedzieć również o tym, że kleszcze dodatkowo roznoszą chorobę znaną jako kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak w tym wypadku choroba występuje znacznie rzadziej ale również nie należy jej bagatelizować.