Dzięki użyciu specjalnych urządzeń staje się możliwe oddzielenie i utylizacja odpadów problematycznych. Do takich odpadów można zaliczyć tłuszcz. Tłuszcz pojawia się nie tylko jako odpad w branży gastronomicznej, ale także w branży rafineryjnej. Do separacji tłuszczu od innych odpadów ciekłych służą separatory z osadnikiem, a ich funkcja jest zasługą ich budowy.

Jak zbudowane są separatory z osadnikiem?

separator z osadnikiemSeparatory to większości przypadków urządzenia, w formie owalnego zbiornika. Ich ściany są zbudowane ze szczelnego korpusu, wykonanego z żelbetonu bądź betonu. W urządzeniu, na wlocie i wylocie, zamontowane są specjalne deflektory. Są to panele, które spowalniają prędkość płynów, które wpadają do środka. U góry zbiornika zamontowany jest specjalna pokrywa, która umożliwia dostęp do zbiornika. Pokrywa ma różną grubość, wszystko zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest zbiornik. Jeżeli wylot separatora jest umiejscowiony na powierzchni, po której mogą przyjeżdżać samochody – co może mieć miejsce na przykład na terenie firm trasnportowych – grubość pokrywy musi być spora, tak by była odporna na obciążenia. Wlot i wylot separatora znajduje się na głównej osi zbiornika. Do połączenia tych dwóch otworów służy przejście. W tych urządzeniach możliwa jest szybka zamiana kierunku, dzięki zmianie wylotu na wlot i na odwrót. Oprócz tego separator z osadnikiem posiada odpowiednie zabezpieczenia, które chronią go przed przeładowaniem i przelaniem się jego pojemności. Zbierający się tłuszczy musi bowiem być regularnie wyciągany. Oprócz standardowych zabezpieczeń, do separatora można dokupić specjalny alarm, który będzie zawiadamiał osobę zarządzającą urządzeniem o krytycznym wykroczeniu poza poziom pojemności tłuszczu w zbiorniku. Pompy doprowadzające ścieki i tłuszcz do separatora powinny zostać zamontowane w formie przechyłowej, tak by siła grawitacji pozwalała na samoistne dostawanie się treści do środka separatora. Zbiornik zawsze musi zostać zamontowany w takim miejscu, by możliwy był dojazd do niego pojazdem z firmy utylizacyjnej i wyciągnięcie jego treści. Ponadto zbiornik musi znajdować się w bezpiecznym miejscu, tak by uchronić się od nieszczęśliwych wypadków, na przykład poprzez zaprószenie ognia. Stan zapełnienia zbiornika musi być regularnie kontrolowany.

Separatory z osadnikiem to zbiorniki, w środku których zbiera się tłuszcz, który następnie oddziela się od tak zwanej „brudnej wody”. Kapsuła zbiornika jest wykonana z odpornych na uszkodzenia i napięcia materiałów budowlanych, takich jak beton i żelbeton. Wszystkie moduły w środku pozwalają na to, by tłuszcz trafiał prosto do osadnika. Z osadnika zaś tłuszcz zostaje wyciągnięty i zutylizowany.