Zasadnicza różnica występująca między tynkami maszynowymi oraz tynkami ręcznymi, czyli inaczej narzucanymi, sprowadza się do sposobu nakładania na powierzchnię roboczą. Tynku ręczne, po rozrobieniu w betoniarce albo wiertarką z mieszadłem są kładzione przy pomocy pacy, łaty i kielni. Natomiast tynku maszynowe są rozrabiane w agregacie i rozprowadza się je wężem przy pomocy specjalnej dyszy. Pozostałe z etapów prac, tak samo jak i ceny materiałów, są do siebie bardzo zbliżone. Jakie zalety tynków maszynowych warto wymienić? Czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

Najpopularniejsze zastosowania tynków maszynowych

tynki maszynowe łódź

Ze względu na skład wyróżnić można trzy główne rodzaje tynków maszynowych. Są to przede wszystkim tynki maszynowe wapienne, które nadają się zarówno do wnętrz, jak i do zewnętrznych ścian budynków. Mogą być nakładane na wiele rodzajów powierzchni, na przykład betonowych, z cegły sylikatowej czy bloczków betonowych. Dzięki zasadowemu odczynowi wapna są one znacznie bardziej odporne na działanie korozji biologicznej, takiej jak pleśnie i grzyby, przez co idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach dla alergików oraz takich, które wymagają utrzymania wysokiego poziomu higieny. Możliwe jest to między innymi w szpitalach albo żłobkach. Wyróżniają się także wysokim poziomem paroprzepuszczalności, co pozwala na regulowanie mikroklimatu pomieszczeń. Dodatkowo wapno umożliwia samoleczenie mikropęknięć pojawiających się w wyniku odkształceń termicznych budynku. Kolejnym rodzajem są tynki maszynowe gipsowe, które znajdują zastosowanie wyłącznie we wnętrzach budynków. Nadają się zarówno do wilgotnych, jak i suchych pomieszczeń, a także prezentują się bardzo estetycznie oraz tworzą przyjazny mikroklimat. Warstwa gipsu potrafi wchłonąć wilgoć oraz zwrócić do pomieszczenia w przypadku, kiedy jest zbyt sucho. Takie tynki sprawdzają się na powierzchniach żelbetonowych, betonowych czy z powłok ceramicznych. W przypadku osób chcących zamówić tynki maszynowe łódź będzie odpowiednim miejscem. Tynki maszynowe gipsowe są bardzo gładkie oraz nadają się do nakładania bezpośrednio pod farbę.

Oferowane tynki maszynowe cementowo-wapienne mogą zawierać uszlachetniacze poprawiające trwałość i funkcjonalność masy. Są one odporne na wpływ wilgoci, tłumią hałas oraz akumulują ciepło, przez co sprawdzają się zarówno w suchych, jak i wilgotnych pomieszczeniach. Wykazują się także znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, schną także znacznie dłużej od tynków gipsowych. Należy nałożyć co najmniej dwie warstwy, a powstała struktura jest chropowata i nawet po wygładzeniu pozostaje szorstka.

Kategorie: Dom i remont