Małe mieszkania mają to do siebie, że aby pomieścić domowników i sprzęty w sposób bezkolizyjny i funkcjonalny, wymagają szczególnej umiejętności organizacji przestrzeni. Nie ma w nich miejsca na zbędne meble czy urządzenia. Wszystko ma swoje miejsce i przeznaczenie. Każda zbędna rzecz sprawia wrażenie bałaganu a źle rozplanowane ustawienie mebli zabiera cenną przestrzeń. W małych mieszkaniach nic nie może być przypadkowe.

Bambusowa deska i chlebak w jednym 

chlebak z deską bambusowąMałe mieszkania to małe kuchnie, często otwarte na salon co dodatkowo zobowiązuje do właściwego i estetycznego skompletowania sprzętów kuchennych i mebli. W otwartej kuchni niczego nie chowamy szczególnie, że przeważnie jest niewiele miejsca do chowania czegokolwiek. Jeżeli kuchnia będzie dobrze rozplanowana a jej przestrzeń maksymalnie zagospodarowana to wystarczy miejsca w szafkach na trzymanie w nich podstawowych urządzeń kuchennych, garnków i naczyń. Jeżeli musimy w niej jednak zmieścić pralkę i zmywarkę to ilość miejsc do przechowywania w sposób oczywisty maleje. Dlatego wszystkie sprzęty, które muszą zostać na blacie i nie da się ich nigdzie schować powinny być tak samo funkcjonalne co estetyczne. Nie mogą tez zajmować zbyt wiele miejsca. Przykładem takiego sprzętu kuchennego może być niewielkich rozmiarów metalowy chlebak z deską bambusową. Wzór i kolorystykę chlebaka powinniśmy dobrać tak, żeby komponowała się ze stylistyką kuchni. Bambusowa deska, która jest równocześnie pokrywą chlebaka, pozwala sprawnie i higienicznie pokroić chleb, jest odporna na zniszczenia i łatwo się ją myje. Tego typu chlebaki są przeważnie kwadratowe lub prostokątne co pozwala łatwo wpasować je w wolne miejsce ba kuchennym blacie. Są lekkie i łatwe w czyszczeniu a co najważniejsze pozwalają przechowywać chleb w sposób, który gwarantuje stosunkowo długie zachowanie jego świeżości. Ceny takich chlebaków są bardzo różne, zależą od producenta, sposobu wykonania i wielkości. Należy jednak liczyć się z tym, ze niezależnie od ceny nie są one specjalnie wytrzymałe i przy niewłaściwym używaniu mogą uleć wgnieceniu lub innego rodzaju urazowi.

Spotykam się z twierdzeniem, że przechowywanie pieczywa w chlebaku nie różni się niczym od trzymania do w szafce, w foliowej torebce. Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie jednak chlebak gwarantuje przede wszystkim higieniczne przechowywanie chleba, łatwy dostęp do pieczywa i łatwiejsze utrzymanie czystości w kuchni. I oczywiście zdecydowanie lepiej izoluje pieczywo od niekorzystnych warunków zewnętrznych.