Nasze czworonożne pupile często traktujemy jak członków rodziny, więc chcemy im zapewnić wszystko, czego potrzebują. Dbamy o nie, kupując dobrą mięsną karmę, zdrowe i smaczne przekąski, a także zapewniając im odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Psy potrzebują się wybiegać i zmęczyć zabawą, dlatego zaopatrujemy się także w akcesoria, takie jak gryzaki, piłeczki i maskotki. Po wyczerpującym dniu pies powinien mieć także gdzie odpocząć.

Dobre legowisko dla psiaka

legowisko dla psa materacJeśli chcemy, aby nasz ukochany zwierzak czuł się dobrze w domu, musimy go odpowiednio traktować. Ważne jest przede wszystkim zapewnienie mu miejsca, które będzie tylko i wyłącznie jego. Nie powinna to być kanapa, fotel ani łóżko, ponieważ często zajmujemy te miejsca sami lub sadzamy na nich gości. Poza tym psiak przyzwyczajony do tego, że ma do nich dostęp, umości się na nich nawet z brudnymi i mokrymi po spacerze łapkami. Dlatego warto już na początku kupić odpowiednie legowisko. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę? Oczywiście najważniejszy jest rozmiar. Pupil powinien w swoim „łóżeczku” móc się spokojnie wyciągnąć i ułożyć tak, żeby było mu wygodnie. Naturalnie więc dopasowujemy jego długość i szerokość do gabarytów psiaka. Można oczywiście ocenić „na oko”, ale zaleca się mierzenie czworonoga od głowy do podstawy ogona i do wyniku dodanie jeszcze przynajmniej 20 centymetrów. Jeśli chodzi o modele, często spotykane jest legowisko dla psa materac, które występuje w kształcie prostokątnym, chociaż czasami zdarzają się także materace okrągłe i owalne. Ustaliliśmy już, że musi być odpowiednio duże, ale jakie inne cechy są pożądane? Najlepiej byłoby, gdyby jego dół zabezpieczony był przed ślizganiem się, a także przemoczeniem. Górna powłoka powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Pies i tak w końcu obślini i pobrudzi legowisko, dlatego szczególnie ważne jest, by można je było rozebrać i uprać zewnętrzny pokrowiec. Dobrym wypełnieniem takiego materaca jest pianka odpowiedniej grubości, która zapewnia sprężystość i komfort. Ostatnim elementem, ale bardzo przydatnym, jest uchwyt, za który będziemy mogli chwycić, kiedy zajdzie potrzeba przeniesienia lub spakowania legowiska.

Oprócz dobrej jakość karmy, ciekawych zabawek i dużej dawki miłości, nasz psiak będzie potrzebował także swojego miejsca do leżenia, odpoczywania i spania. Opłaca się zainwestować w profesjonalnie wykonane legowisko, które będzie nie tylko estetyczne, ale także wytrzymałe, wygodne i łatwe do wyczyszczenia lub uprania.

 

Kategorie: Zoologia