Wszyscy pamiętamy czasy, gdy pojawiła się w naszym kraju możliwość przerobienia samochodowych silników w taki sposób, żeby można było jeździć na gaz LPG. Do tamtej pory ten rodzaj gazu kojarzył nam się głównie z butlami do palników turystycznych i domowych kuchenek. I kilka dekad temu okazało się, że na to bardzo tanie paliwo można jeździć również samochodem. Po kilku latach od pojawienia się tej możliwości wszyscy zaczęliśmy masowo przerabiać swoje samochody na autogaz i oszczędzać na tankowaniu.

Dzisiaj autogaz to jeszcze większe oszczędności

instalacja auto gaz tarnówInstalacje LPG pierwszej i drugiej generacji kosztowały około półtora tysiąca złotych, co na tamte czasy nie było małą inwestycją. Każdy przeliczał sobie wówczas liczbę pokonywanych rocznie kilometrów na ewentualne oszczędności. Przerobienie samochodu na gaz opłaciło się każdemu kto przejeżdżał kilka tysięcy kilometrów rocznie. Jednak pierwsze instalacje i tak wymagały tankowania do samochodu paliwa, które potrzebne było do uruchomienia silnika. W tamtych czasach benzyna i olej napędowy nie kosztowały jeszcze tyle co dzisiaj, ale podobnie jak dzisiaj gaz był paliwem ponad dwukrotnie tańszym. A jak to wygląda dzisiaj, czy nadal się opłaca montować autogaz? Opłaca się jeszcze bardziej niż kiedyś. Obecnie najnowocześniejszą jest instalacja auto gaz Tarnów szóstej generacji. Jest to instalacja tak rozwinięta technologicznie, że gaz LPG podawany jest w stanie ciekłym a nie lotnym. Instalacje dedykowane są pod konkretne modele jednostek napędowych i montuje się tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych warsztatach. Do uruchomienia samochodu nie potrzeba już benzyny, więc na stacji tankujemy tylko i wyłącznie LPG. Instalacja najnowszej generacji może być zamontowana fabrycznie, jeśli tylko przy zakupie nowego auta z salonu wydamy taką dyspozycję. Przerobienie auta z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii kosztuje od czterech do pięciu tysięcy złotych. Auto po przerobieniu ma minimalne spalanie. A gaz jest o ponad połowę tańszy od benzyny czy ropy.

Ceny benzyny i ropy na stacjach benzynowych rosną z miesiąca na miesiąc. A autogaz kosztuje od wielu lat tyle samo, czyli około dwóch złotych za litr. Montując instalację LPG możemy bardzo dużo zaoszczędzić. Oszczędności są tym większe, że taka instalacja szóstej generacji nie potrzebuje w ogóle benzyny. Zyskujemy nawet podczas jazdy po mieście gdy często zatrzymujemy i odpalamy swój samochód. Instalacja LPG cały czas się opłaci i naprawdę nie ma się co zastanawiać tylko warto z takiej możliwości skorzystać.