Urządzenie, jakim jest prasa hydrauliczna wykorzystuje siłownik hydrauliczny do wytworzenia siły ściskającej. W prasie hydraulicznej znajduje się płyta, na której umieszcza się próbkę do prasowania w celu przygotowania próbki. Ten post na blogu opisuje zasadę działania prasy hydraulicznej i dotyczy pras hydraulicznych. Prasa hydrauliczna działa na zasadzie prawa Pascala, która mówi, że gdy ciśnienie zostanie przyłożone do płynu zamkniętego, zmiana ciśnienia występuje w całym płynie.

Zasada działania prasy hydraulicznej

prasa hydrauliczna automatycznaW prasie hydraulicznej znajduje się tłok, który działa jak pompa, która zapewnia niewielką siłę mechaniczną niewielkiemu obszarowi próbki. Istnieje również tłok o większej powierzchni, który wytwarza większą siłę mechaniczną. Korzystanie z pras hydraulicznych ma wiele zalet, szczególnie w przygotowaniu próbek XRF. Zastosowanie pras hydraulicznych znacznie zwiększyło prędkość, z jaką można wykonać przygotowanie próbki XRF. Widać to wyraźnie w ręcznych prasach hydraulicznych, w których znacznie poprawiono łatwość i szybkość przełączania próbek. Instrumenty te są również niezwykle korzystne w przypadku przygotowywania próbek o dużej objętości, zwiększając również szybkość pobierania próbek. Prasy hydrauliczne są wszechstronnymi instrumentami i można je wykorzystać do przygotowania szerokiej gamy różnych próbek do XRF. Istnieje również duża elastyczność działania, przy różnych prędkościach, siłach, kierunkach i ciśnieniu. Prasy hydrauliczne są dostępne w różnych konfiguracjach, w tym automatycznej, ręcznej, mocy i zmotoryzowanej. Warto wspomnieć, że prasa hydrauliczna automatyczna jest wspomagana, programowalna i sterowana mikroprocesorem. Są dostępne w nośnościach od 8 do 40 ton dla szerokiego zakresu zastosowań. Nasza ręczna prasa hydrauliczna to prasa ręczna, odpowiednia do przygotowywania próbek proszku do XRF. Zawiera dokładny manometr i wytrzymałą obudowę. Zmotoryzowana prasa hydrauliczna jest wspomagana mechanicznie i może pracować do 25 ton. Nacisk tego instrumentu można ustawić bezpośrednio i jest on w pełni kompatybilny z naszymi matrycami

Koncepcja prasy hydraulicznej opiera się na teorii Pascala, która stwierdza, że ​​kiedy ciśnienie jest wywierane na płyny w zamkniętym układzie, ciśnienie w całym układzie zawsze pozostaje stałe. Krótko mówiąc, prasa hydrauliczna to maszyna, która wykorzystuje ciśnienie wywierane na płyny, aby coś zmiażdżyć. Joseph Bramah wynalazł prasę hydrauliczną, dlatego jest ona również znana jako prasa Bramaha. Jak działa prasa hydrauliczna? Ponieważ prasa hydrauliczna działa w oparciu o prawo Pascala, jej działanie jest podobne do systemu hydraulicznego.