Nazwa znana każdemu, kto kiedykolwiek zaliczył awarię silnika w samochodzie, lub miał do czynienia z fachowcem, który pomagał przy wybieraniu pierwszego auta. Tablica znamionowa to nieodłączny element prawie wszystkich urządzeń, na którym producent, w wyodrębnionym miejscu, zobowiązany jest do umieszczenia ważnych informacji na temat produktu. Każdy sprzęt elektroniczny i nie tylko musi posiadać trwale zapisane parametry. 

Zastosowanie tabliczek znamionowych w przemyśle

tabliczka znamionowa

Aby dobrze wybrać tabliczkę znamionową na prawdę trzeba znać się na rzeczy. Nie wystarczy tutaj znajomość parametrów produktu, gdyż istotne jest jakie informacje powinny się na niej znajdować. Aby zdać sobie sprawę jak ważne jest umieszczanie tablic znamionowych na produktach, warto sobie odpowiedzieć najpierw na pytanie jakie jest ich przeznaczenie. Tabliczka znamionowa zwana również inaczej tabliczką identyfikacyjną. Ich rodzaje zależą głównie od przeznaczenia danego produktu, czy też technologii w jakiej został wykonany oraz przeznaczenia. Tablice tego typu wytwarzane są w większości z metalu, a napisy najczęściej są grawerowane lub nadrukowywane. Mniejsze tabliczki znamionowe wykonywane są również z foliowych etykiet, które są samoprzylepne. Rodzaj ten można skojarzyć praktycznie ze wszystkich rodzajów sprzętów gospodarstwa domowego czy też artykułów RTV, takich jak telefony, smartphony czy też telewizory, ale jeszcze wiele wiele innych. Na tego typu tablicach znaleźć możemy informacje o klasie zasilania czy też napięciu. Są one ostatnio bardzo powszechne, głównie ze względu na wszechobecną elektronikę. Wbrew pozorom stosowane są one również w motoryzacji, przy wielu elementach karoserii. Z informacji na nich zawartych odczytać możemy poszczególne parametry danego auta takie jak kolor lakieru, wzór tapicerki czy też zalecane przez producenta ciśnienie w oponach. Znaleźć je można między innymi na słupach konstrukcyjnych oraz wewnątrz komory silnika. Częstym miejscem, gdzie również mogą się znajdować jest również bagażnik. Samoprzylepne tabliczki są powszechne również ze względu na to, że są w stanie dostosowywać się do kształtu powierzchni. 

Zastosowanie tabliczek znamionowych jest wymagane od producentów. Unia Europejska wymaga od swoich producentów umieszczania takich informacji na produktach jak numer seryjny, dopuszczenie do sprzedaży, nazwę, model oraz rok produkcji. Ważne są również te informację ze względu na zawarte parametry, dzięki którym można łatwo naprawić lub wymienić elementy eksploatacyjne.