Na chwilę obecną praktycznie każdy budynek, który jest dopiero budowany jest pokrywany przy użyciu blachy falistej. Jest to materiał bardzo odporny a dodatkowo ma sporo walorów estetycznych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wciąż w Polsce stoi sporo obiektów pokrytych eternitem. Właściciele takich budynków są zobligowani do tego by takie poszycie zmienić. Słyszy się już nawet o tym, że za parę lat eternit będzie musiał zupełnie zniknąć z naszych domów. 

Firmy utylizujące azbest

demontaż eternituAzbest jest materiałem pochodzenia naturalnego i jeszcze do niedawna było bardzo popularne tworzenie z niego poszycia dachowego. Materiał ten wprost doskonale się sprawdzał na dachach. Polacy cieszyli się z używania tego materiału głównie z tego powodu, że było to tworzywo mocne i zarazem stosunkowo tanie. Z biegiem lat popularność eternitu rosła. W latach 80 i 90 praktycznie każdy nowy budynek był pokrywany eternitem. Materiału tego używano również do tworzenia poszycia dachowego na budynkach gospodarczych. Jednak jakiś czas temu okazało się, że eternit jest materiałem bardzo szkodliwym. Jest to tworzywo wykonane z bardzo cienkich, wręcz mikroskopijnych włókien azbestowych. Wygląd takich włókien możemy śmiało porównać do haczyków wędkarskich. Takie włókna azbestowe z biegiem czasu zaczynają się odczepiać od zwartej struktury i wówczas mogą być przez nas wdychane powodując poważne problemy z naszym układem oddechowym. Od dłuższego czasu mówi się więc na temat usuwania azbestu z dachów. Na chwilę obecną demontaż eternitu może być wykonywany jedynie przez fachowców, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Bardzo ważne jest to by podczas demontowania eternitu nie dochodziło do podnoszenia się pyłu azbestowego, który znajduje się na powierzchni dachu. W związku z tym stosuje się specjalne urządzenia, których głównym zadaniem jest przechwytywanie cząsteczek azbestu i ich neutralizowanie. Dodatkowo przy demontażu azbestu stosuje się znaczną ilość wody, która ma zatrzymywać na sobie wspomniany wcześniej pył.

Na dzień dzisiejszy w Polsce bardzo łatwo znajdziemy całe mnóstwo firm oferujących usługi dotyczące utylizacji azbestu. Pamiętajmy jednak również o tym by wybierać firmy, które są sprawdzone i doskonale znają się na swoim fachu. Informacje na temat takich firm możemy uzyskać również w Wydziałach Ochrony Środowiska, które znajdują się w starostwach powiatowych czy w urzędach miast. Uzyskamy tam również informacje na temat ewentualnych dofinansowań oraz projektów, które dotyczą utylizacji azbestu.