Firany przybierają różne formy, bowiem okno może być swoistą ozdobą każdego mieszkania, nawet, jeżeli przestrzeń mieszkalna jest ograniczona, aranżacja okna, może go optycznie powiększyć.Urok firan w zależności od gustu, możliwości i lokalizacji zasłanianie okien czy ich zdobienie dotyczy głównie okna balkonowego.

Urok firanki do okien balkonowych

firany do okna balkonowegoJeszcze w poprzednim stuleciu zastosowanie oryginalnej i niebanalnej ozdoby okna, oceniano jako ekstrawagancję. Nieczęsto mieszkańcy lokalu decydowali się na swoiste otwarcie swojego życia prywatnego,nie dawano możliwości ,,podglądania” działań mieszkańców domu, szczelnie izolując tą sferę za dnia firaną żakardową, wieczorem dodatkowo zasłonami o dość grubej fakturze i oparte o wykorzystanie ciężkich tkanin. Obecnie tendencje zmieniły się diametralnie. Okno autentycznie stanowi ozdobę, poprzez umieszczenie w świetle okna ozdób, zwisających draperii, falban, rolet, żaluzji, a parapet często spełnia rolę domowego ogrodu. Nieczęsto obawy przed światem zewnętrznym, powstrzymują lokatorów przed zrealizowaniem swojego projektu zagospodarowania przestrzeni okna i parapetu. Jak każda zmiana nie jest to proces nagły i akceptowany bez jakichkolwiek obiekcji. Widzimy więc wyraźnie, że mnóstwo okien po dzień dzisiejszy nadal wykorzystuje , zgodnie z tradycją, klasyczne firany, a jeżeli jest to okno balkonowe, nawet wejście na balkon czyli- przedłużenia domu – jest szczelnie zasłaniane dużymi,ozdobnymi firanami.Firany do okna balkonowego, niejako odzwierciedlają nie tylko styl życia właścicieli, ale i ich pracowitość. Zmiana olbrzymiego formatu firany, upranie jej i ponowne zawieszenie wymaga wysiłku, a jest on tym większy,im bardziej zależy gospodyni na zachowaniu śnieżnej bieli tkaniny firanowej, która pod wpływem światła czy ogrzewania za pomocą kaloryfera, ulega po czasie zażółceniu, a tym samym traci na wartości i pojawia się konieczność wymiany ją na nową, aby znów w oknie widoczna była biel.Podkreślić należy, iż zakup firany do okna balkonowego, kora ma dość duże gabaryty nie jest wydatkiem tanim, więc wkłada się starań aby ich kondycja była zachowana jak najdłużej. Wybór firan do  okien balkonowych jest olbrzymia: poprzez tradycyjne motywy kwiatowe, fantazyjne wzory,czy nowoczesne figury geometryczne, co pozwala dostosować firanę do stylu umeblowania wnętrza.

Wykorzystywanie firan wiąże się z ich długą historią oraz tradycją, biorąc pod uwagę fakt, że jest ona związana z tradycją kilku,południowopolskich regionów, tam właśnie najczęściej była elementem oceny gospodarstwa domowego.