Każdy ceniący swój czas rolnik, a w dzisiejszych czasach przedsiębiorca, nie może obyć się bez nowoczesnych i funkcjonalnych maszyn. Jedną z nich może być ładowarka przegubowa. Większość rolników, którzy zaliczają się do grona nowoczesnego i innowacyjnego sektora rolnictwa wykorzystuje tego typu maszyn do wielu prac. Niegdyś dużą popularnością cieszyły się ładowacze hydrauliczne, w które można wyposażyć normalny ciągnik rolniczy, czyli traktor. Jednak wraz z postępem, wielu rolników decyduje się na zakup konkretnej maszyny, która sprosta większym oczekiwaniom.

Zastosowanie ładowarek w rolnictwie

funkcjonalna ładowarka przegubowaDzisiejsze rolnictwo staje się bardzo rozwinięte pod względem technologicznym i mechanicznym. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że ktokolwiek uprawiałby rolę za pomocą prawdziwego żywego konia i mógłby na tym zarobić bez wkładania większego wysiłku. Ekstensywne rolnictwo to już przeszłość. Nadszedł czas na intensywność i efektywność, a z pomocą przychodzi funkcjonalna ładowarka przegubowa. Warto sobie zadać pytanie, dlaczego właśnie to ją warto wybrać? Pomimo okrojonej liczby zadań, jakie można za jej pomocą wykonać, jest ona coraz to bardziej popularna. Jest to głównie spowodowane tym, że można za jej pomocą wykonać wiele ciężkich i pracochłonnych zadań dosyć szybko, w specyficznych warunkach oraz w miejscach niedostępnych dla dużych maszyn. Tego typu maszyna przeważnie jest niewielkich gabarytów, przez co zwiększa się jej zakres manewru. Przegubowa konstrukcja natomiast daje możliwości zmiany i manipulacji odpowiednim osprzętem. Wprawiony operator może w odpowiedni sposób wykorzystywać atuty i cechy tej maszyny podczas pracy, dzięki czemu dociera do mało dostępnych i trudnych miejsc. Gdy maszyna jest obciążona środek ciężkości przy mocnym skręcie może przesunąć się jednak poza obrys kół, czego skutkiem może być wywrócenie ładowarki, dlatego należy umiejętnie wykorzystywać atuty tej maszyny. Jednym niekontrolowanym manewrem możemy sobie narobić trochę kłopotu. Jest to jednak chyba jedyna poważna wada tego typu maszyn. Maszyny te cechują się wieloraką paletą zalet.

Sterowanie ładowarką przegubową jest mimo wszystko bardzo proste. Do dyspozycji mamy bowiem tylko dwa pedały, przyspieszenie i hamulec, natomiast kierujemy za pomocą kierownicy, natomiast wysięgnik poruszany jest za pośrednictwem obsługi dżojstika. Nic bardziej prostszego chyba nie można było tutaj zastosować. Nie można również nie wspomnieć o dobrych właściwościach trakcyjnych tych maszyn. Bez wątpienia ładowarka przegubowa to maszyna, którą każdy nowoczesny rolnik – przedsiębiorca powinien na swoim podwórzu posiadać.