Estetyczne płyty akrylowe to najpopularniejsze tworzywo, które skutecznie zastępuje szkło naturalne. Wykorzystuje się je do przeszkleń dużych połaciach dachu, przykryć dachowych, tuneli, ekranów ochronnych, reklam, neonów itp. Płyty charakteryzują się gładką powierzchnią, małą wagą oraz bardzo dobrą izolacja akustyczną. Z natury są odporne na promieniowanie UV oraz czynniki nieorganiczne takie, jak kwasy, sole i zasady. Płyty z akrylu są łatwe w obróbce, odporne na starzenie i nie kruszą się.

Zalety płyt akrylowych

płyty akrylowe na wymiarPrzede wszystkim płyta akrylowa jest odporna na działanie promieni UV. Jest elastyczna i łatwo formuje się w dowolny kształt, dlatego też jest idealna do tworzenia różnych produktów. W obliczu tych dwóch zalet okazuje się idealnym produktem do użytku na zewnątrz, ponieważ płyty akrylowe na wymiar są odporne na temperaturę nawet 160ºC. Są to również produkty wielokrotnego użytku, aż do tego stopnia, że wiele restauracji woli używać naczyń akrylowych zamiast szklanych. Ta alternatywa jest trwała, nietłukąca i łatwa w czyszczeniu. Jednak największą zaletą akrylu jest to, że jest to substancja przyjazna dla środowiska. Poza tym, płyty akrylowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. W zależności od tego, z jakiego materiału korzystamy, możemy wybrać płyty kolorowe lub zdecydować się na przezroczyste. Wyróżniamy dwa rodzaje płyt akrylowych. Płyty ekstrudowane (wytłaczane) z PMMA produkowane są metodą wytłaczania przez tak zwany ustnik. Jest to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w reklamie i przemyśle. Nadaje się do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Płyty wylewane PMMA produkowane są za pomocą metody wylewania. Do tego celu są wykorzystywane specjalne formy. Uzyskany w ten sposób produkt charakteryzuje się mniejszym naprężeniem wewnętrznym i lepszą jakością w stosunku w stosunku do płyt ekstrudowanych. Płyty wylewane są bardziej odporne chemicznie, posiadają trwalszą i równiejszą powierzchnię oraz wykazują lepsze właściwości optyczne.

Do cięcia akrylu nie potrzeba żadnych nadzwyczajnych narzędzi. Można dokonać tego używając prostych przyrządów takich, jak piła tarczowa do metalu. Cienkie płyty akrylowe, do 3 mm, mogą być nawet cięte przy pomocy nożyka do laminatów. Wystarczy wykonać w płycie głęboką rysę wzdłuż linii prostej, a następnie przełamać ją. Do uzyskania dokładnego cięcia najlepiej sprawdzi się piła tarczowa ze stali szybkotnącej. Krawędź cięcia jest matowa, a do wykończenia powierzchni wystarczy polerowanie papierem ściernym.