Historia zielonej herbaty w Chinach sięga VIII wieku, a metoda wytwarzania sproszkowanej herbaty z suszonych liści herbaty przygotowywanych na parze stała się popularna w XII wieku. Wtedy to matcha została odkryta przez buddyjskiego mnicha Myoan Eisai i przywieziona do Japonii. Esai zdał sobie sprawę, że picie matchy poprawiło jego sesje medytacyjne Zen, wywołując stan spokojnej czujności.  Dziś wiemy, że dzieje się tak dzięki interakcji kofeiny matcha i L-teaniny

Korzyści z herbaty matcha

herbata matcha gdzie kupićGdy korzyści płynące z matchy stały się bardziej rozpoznawalne, stała się ona podstawą wyrafinowanej sztuki japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Picie matchy nie tylko pomogło w wysiłkach medytacyjnych mnichów zen, ale także stało się środkiem do osiągnięcia samego oświecenia. Poświęcenie miski napoju Buddzie było częścią codziennych praktyk świątynnych. Skromna forma ceremonii parzenia herbaty, która przetrwała do dziś, a jej przesłanie piękna zawartego w prostocie budzi zachwyt także na Zachodzie, pojawiła się w XVI wieku. Była to odpowiedź na ozdobny i wystawny styl, który japońska arystokracja szczególnie lubiła i naśladowała chińskie wzory. Radykalnej prostoty zachęcał między innymi mnich Murata Shuko, który osiągnął oświecenie w momencie, gdy zdał sobie sprawę, że odwieczne prawo Buddy objawia się przez zwykły gest napełnienia miski gorącą wodą. Piękno ceremonii parzenia herbaty wynika z harmonii, jaka powstaje między umysłami gospodarza i jego gości. Duch herbaty wyrażony jest w czterech koncepcjach: spokój, czystość, szacunek i wspomniana wyżej harmonia. Odpowiednio przeprowadzona ceremonia uwalnia od zmartwień, ukazuje doskonałość natury i działalności człowieka. Przez wieki „chado” rozprzestrzeniało się w całej Japonii, atakując nie tylko dwór i klasę samurajów, ale wszystkie poziomy społeczeństwa. Wiele szkół japońskiej ceremonii parzenia herbaty rozwinęło się przez długą historię i dlatego herbata zyskała wielu sympatyków. Jeśli kogoś zaciekawiła herbata matcha gdzie kupić to pytanie bardzo częste.

Dziś ceremonia parzenia herbaty matcha jest okazją do spotkań, wymiany intelektualnej, pogłębia erudycję i jest wyrazem troski i ciągłości tradycji. Korzyści z herbaty matcha są znane praktycznie wszystkim osobom, które już miały okazję przetestować herbatę. Niejednokrotnie prowadzone zostały testy najlepszych herbat dostępnych na rynku, także na pewno można bez problemów się w tym temacie dobrze odnaleźć. I przede wszystkim wybrać herbatę, która faktycznie będzie bardzo dobra.