Zawsze byłam miłośniczką historii, dlatego właśnie, za każdym razem, gdy czytam o jakimś historycznym fakcie, staram się dotrzeć do jego źródeł. Dlatego właśnie, gdy po raz pierwszy świadomie zaczęłam odnosić się do mojej wiary, postanowiłam dowiedzieć się nieco więcej na temat jej początków, oraz o tym, co działo się z nią na przestrzeni wieków. Początkowo trochę obawiałam się, że będę miała problem dotrzeć do określonych źródeł, na szczęście udało mi się znaleźć księgarnię, gdzie są one dostępne.

Oryginalny tekst mszału rzymskiego

mszał rzymski w przekładzieZawsze obawiałam się, że niektóre dokumenty, są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla osób duchownych, a osoby świeckie nie będą w stanie ich kupić. Na szczęście okazało się, że się myliłam. Trafiłam na księgarnię, w której oferowano różnego rodzaju książki, księgi i opracowania religijne. Długo zastanawiałam się, co mam kupić i ostatecznie zdecydowałam się na mszał rzymski w przekładzie, który był dostępny w atrakcyjnej cenie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu, bo zawsze byłam ciekawa, jak to będzie, jak coś, czego zawsze słuchałam, będzie mi dane przeczytać. Muszę przyznać, że bardzo odpowiadał mi fakt, że czcionka była duża i dostosowana do wagi napisanych nią słów. Dzięki temu mogłam sobie wyobrazić, który moment jest kluczowy, a który można zastąpić innym. Bardzo ucieszył mnie fakt, że mszał rzymski w przekładzie, to oryginalne odwzorowanie pierwotnego tekstu, który nie pozostawia możliwości na wprowadzenie różnic w tłumaczeniu. Dzięki temu mam pewność, że niuanse językowe w żaden sposób nie sprawią, że coś będzie dla mnie inaczej zrozumiane. W księgarni pouczono mnie również, w jaki sposób z mszału korzystają podczas mszy księża i w jaki sposób odnaleźć fragmenty liturgii, dostosowane do odpowiednich świąt, czy ważnych dat z kalendarza kościelnego. Cieszę się, bo teraz mogę zawsze sięgnąć do książki, znaleźć w niej interesujące fragmenty i odpowiednio je przeanalizować. To dla mnie bardzo ważne i jestem zadowolona, że zakup takiej książki jest dostępny również dla osób świeckich.

Decydując się na zakup mszału, chciałam lepiej poznać swoją wiarę i czasem spokojnie przeanalizować poszczególne elementy liturgii. Na szczęście mszał w przekładzie, który jest zgodny z tym, co słyszę podczas mszy, jest dostępny dla każdego, a pani z księgarni z chęcią odpowiadała na moje pytania. Mszał dostępny był w dobrej cenie, a książka jest bardzo solidna. Jestem przekonana, że dzięki temu zakupowi, bardziej świadomie podchodzę do kwestii mojej wiary.