Wielu początkujących jeźdźców uważa, że jazda konna ogranicza się wyłącznie do treningów i jazdy rekreacyjnej w cieplejsze dni, czy to wiosną, czy latem. Jeżeli nie ma konieczności przygotowywania się do zawodów i konkursów, faktycznie można zrezygnować z jeździectwa w niesprzyjające warunki atmosferyczne. Odpuścić nie mogą jednak osoby zaawansowane, dla których każda godzina treningu jest bardzo ważna. Warto zatem właściwie się przygotować, by jazda była nie tylko komfortowa, ale również bezpieczna.

Kurtki jeździeckie – wybór konieczny na zimowe przejażdżki

sportowa zimowa kurtka jeździecka męskaZimowe wyposażenie jeźdźca jest podobne do ubrań, które muszą nałożyć na siebie osoby niedosiadające konia – nie należy zatem zapominać o właściwej ochronie dłoni, stóp, głowy, a także korpusu. Zaleca się zatem wyposażyć w kurtkę zimową, rękawiczki, czapkę, a także buty. Nie zaleca się korzystać ze standardowej, często bardzo puchowej odzieży używanej w zimowe dni, gdyż może ona krępować ruchy jeźdźca. Dla osób zasiadających w siodle jesienią bądź zimą przygotowane zostały specjalne ubrania, których rozmiar w żadnym stopniu nie utrudnia jazdy oraz widoczności. Sportowa zimowa kurtka jeździecka męska oraz damska jest stworzona w taki sposób, by chronić przed deszczem, wiatrem, a także chłodem, dbając przy tym o właściwą recyrkulację powietrza. Większość kurtek jeździeckich ma zapinane kieszenie, aby móc do nich schować najpotrzebniejsze przedmioty. Wysoki kołnierz chroni szyję jeźdźca, a przyjemne w dotyku wykończenie od wewnątrz zapewnia dodatkową przyjemność z jazdy. Kurtka powinna zostać dobrana odpowiednio pod jeźdźca, dlatego że zbyt mała lub za duża będzie utrudniać kontrolowanie jazdy. Mając już zakupioną kurtkę, można do niej dobrać wygodne rękawiczki, ciepłą czapkę oraz przede wszystkim buty, które nie przesiąkną i są przeznaczone do jazdy konnej. Z takim zaopatrzeniem można z łatwością trenować do kolejnych zawodów jeździeckich bez względu na warunki atmosferyczne, mając zachowany pełny komfort jazdy.

Należy pamiętać, że nie tylko jeździec narażony jest na działanie niskich temperatur, wiatru oraz deszczu. Koń, który nie zostanie właściwie przygotowany do zimowych przejażdżek, może bardzo łatwo się przeziębić, co całkowicie wykluczy go z treningów. Co więcej, zwierzę, które nie będzie czuło się komfortowo podczas jazdy, może sprawiać problemy jeźdźcowi. Znacznie trudniejsze będzie wydawanie poleceń i kooperacja ze zwierzęciem. Warto zatem kupić nie tylko sobie, ale też koniu odpowiedni, zimowy asortyment.