Nie od dzisiaj wiadomo, ze alkoholizm niszczy wszystko, zresztą nie tylko alkoholizm, niemal każde uzależnienie, potrafi zniszczyć wszystko, każda ważna dla nas relację. Pozbawić nas pracy, zaufania innych osób oraz narobić długów. Lampka wina czy piwo do obiadu nie jest złe na rozluźnienie, kiedy jednak przekraczamy dawkę i pijemy codziennie, warto zastanowić się nad problemem. 

Leczenia uzależnienia od alkoholu 

leczenie uzależnień alkoholowychWyróżniamy cztery fazy u alkoholika. Są to fazy prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. Faza prealkoholowa powinna, może trwać kilka lat i nie wskazywać absolutnie na problemy z alkoholem. Chory skrzętnie ukrywa swój problem albo i czasami nie zdaje sobie z niego sprawy. Alkoholik w tej fazie wybiera alkohol najczęściej na poprawę humoru, trunek spożywa częściej niż okazjonalnie. Na tym etapie alkoholik nie pije samotnie, ale regularnie szuka do tego okazji. Faza ostrzegawcza daje znak w tedy, kiedy  alkoholik zaczyna upijać się, tak długo, aż urwie mu się film. Charakterystycznymi objawami w drugiej fazie jest picie potajemnie, picie w samotności, naganianie innych do picia w celu szybszego upojenia alkoholowego. Chory na tym etapie nie dopuszcza, tego, że może mieć problem z alkoholem. Na uwagi otoczenia, ze pije zbyt wiele, chory reaguje agresją. Faza krytyczna zaczyna się w tedy, gdy chory traci kontrole nad piciem, całe życie osoby uzależnionej od alkoholu zaczyna się kręcił wokół tego trunku, prośby oraz groźny najbliższych nie pomagają na uzależnionego w żadnym stopniu. Na tym etapie alkoholik zaniedbuje prace rodzinę, siebie również, przestaje dbać o swój wygląd. W ostatniej fazie czyli przewlekłej alkohol całkowicie bierze górę, chory zaczyna dzień od kieliszka, każdy grosz jest przeznaczony na alkohol. Pije niemal bez przerwy, objawy dla tej zaawansowanej fazy uzależnienia, to drżenie rąk, jeżeli alkoholik się nie napije. z braku pieniędzy alkoholik również może sięgnąć po denaturat czy inne wysokoprocentowe trunki, które nie są do spożycia. W takich momentach na ratunek idzie tylko i wyłącznie leczenie uzależnień alkoholowych, warto wybrać odpowiednia placówkę i po prostu się leczyć. 

Alkoholizm to choroba niszczy wszystko wokół nas, chory w początkowych fazach, nie zdaje sobie z problemu sprawy, pierwsze powinno dać do myślenia to, że musimy się codziennie napić. Z jednej strony lampka wina do obiadu zła nie jest, ale jeżeli musimy napić się codziennie kilka kieliszków ina czy kilka kufli piwa, to powinna nam się zapalić czerwona lampka.