Każda maska do nurkowania, nawet o prostej budowie, składa się z konkretnych elementów, takich jak szybka (jedna lub kilka i umożliwiająca widzenie), ramka podtrzymująca szybkę/szybki, kołnierz uszczelniający i osłona na nos zapobiegająca dostawaniu się wody do maski, a także pasek z systemem regulacji. We wszystkich maskach, ze względu na kwestie bezpieczeństwa, stosowane są szyby ze szkła hartowanego. Mogą one być zarówno jednolite, jak i dzielone. Na rynku dostępne są także maski panoramiczne z dużą ilością szyb.

Zamawiamy polecaną maskę

polecana maska aqualungRóżnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami masek mogą być znaczące. Modele z szybą pojedynczą zapewniają większy komfort dotyczący objętości wewnętrznej, mają niższą cenę oraz prostą konstrukcję. Modele z szybami dzielonymi dają możliwość zamontowania szkieł korekcyjnych, a jednocześnie mniejsza objętość wewnętrzna zapewnia łatwiejsze wyrównywanie ciśnienia i usuwanie wody z maski w czasie nurkowania poniżej dwóch metrów. Natomiast maski panoramiczne dają maksymalnie zwiększone pole widzenia dzięki wykorzystaniu kilku szyb i jednocześnie wysoki komfort użytkowania. Jednocześnie szyba w masce może być osadzona na różne sposoby, w tym w kołnierzu albo w ramce. Sama ramka stanowi szkielet całej maski i zazwyczaj jest wytwarzana z tworzywa sztucznego dostępnego w szerokiej gamie kolorystycznej. Zalecane jest wybieranie masek w kołnierzach o jaskrawych kolorach, co ułatwia ich znalezienie w razie upadku na dno. Dobrym zakupem będzie polecana maska aqualung. Kołnierz takiej maski pełni przede wszystkim funkcję uszczelniającą. Może być wykonany zarówno z czarnego, jak i bezbarwnego silikonu. Modele z ramką z czarnego silikonu są polecane przede wszystkim fotografom i kamerzystom. W czasie wybierania odpowiedniej maski nie należy zapominać o ważnym elemencie, jakim jest osłona na nos, która w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania maski, uszczelnia ją oraz zapobiega przedostawaniu się wody od strony nosa. Nie należy jednak wybierać modeli, których osłony uciskają nos.

Ważnym elementem jest także pasek, który w masce do nurkowania zazwyczaj jest wykonany z silikonu, natomiast system regulacji z PVC. Regulacja umożliwia dokładne dopasowanie maski do indywidualnych potrzeb nabywców. Istotne jest to, aby odbywała się ona płynnie, natomiast raz dopasowana pozostała w takim ustawieniu. Pozwoli to zapobiec niekontrolowanemu poluzowaniu się paska w czasie nurkowania, co mogłoby spowodować przedostawanie się wody do wnętrza maski i jest niebezpieczne dla nurka.