Obecnie coraz modniejsze staje się badaniem za pomocą tak zwanego wykrywacza kłamstw. Taki badania wykorzystuje się zarówno w czasie śledztw policyjnych, jak również, aby zbadać wierność małżeńską. Część osób ma jednak wątpliwości co do wiarygodności takiego badania, które warto jest rozwiać.

Czy badanie wariografem jest skuteczne?

badanie wariografem - skuteczność testówOd kilku – kilkunastu lat coraz popularniejsze stają się badania przy pomocy tak zwanego wariografu. Początkowo były one używane głównie przez profesjonalistów, szczególnie, aby potwierdzić lub zaprzeczyć zeznaniom świadka. Obecnie jednak takimi badaniami są coraz bardziej zainteresowane także osoby prywatne. Szczególną sferą , w której chcą one wykorzystywać wyniki takiego badania, są kwestie związane z wiernością małżeńską. Wiele osób ma jednak wątpliwości, jeżeli chodzi o wiarygodność, którą zapewnia badanie wariografem – skuteczność testów przeprowadzonych przy pomocy tego urządzenia jest potwierdzona naukowo aż w 98%. Ważne jest jednak to, kto przeprowadza dla nas takie badanie i przede wszystkim, w jakich warunkach. Badanie wariografem musi być po prostu wykonane zgodnie ze sztuką, aby mogło być uznane za w pełni wiarygodne. Niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiednich zasad przy wykonywaniu tego typu badań. Przede wszystkim musi być ono podzielone na trzy bardzo ważne etapy. Etap pierwszy polega na przeprowadzeniu rozmowy z osobą badaną, gdzie wyjaśnia się jej zasady jego przeprowadzenia. W ten sposób można znacząco zmniejszyć zdenerwowanie osoby badanej i tym samym, uniknąć zafałszowania wyników. Kolejna faza tego badania to już typowe badanie, gdzie zadawane są pytania i badana jest reakcja organizmu w trakcie udzielania odpowiedzi udzielanych przez osobę badaną. Ostatnia faza badania wariografem to etap analizowania jego wyników, którą dokonuje się opierając się na podstawie międzynarodowych standardów. Jeżeli badanie zostanie przeprowadzone w opisywany powyżej sposób, istnieje duża szansa, że jego wiarygodność sięgnie nawet 98%. Jeżeli poszukujemy odpowiedniego miejsca, gdzie takie badanie można wykonać, powinniśmy sprawdzić, czy osoba która będzie przeprowadzać takie badanie posiada wszystkie niezbędne, międzynarodowe szkolenia i certyfikaty. Ważna jest również jakość i sprawność samego wariografu.

Badanie wykrywaczem kłamstw jest obecnie bardzo popularne. Wykorzystuje się je między nimi, aby wyjaśniać wszystkie nieporozumienia i problemy rodzinne. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie przeprowadzenie tego badania, aby nie było wątpliwości co do jego wiarygodności.