Wiele lat fizycznej pracy doprowadziło mnie do problemów zdrowotnych związanych z układem ruchu. Jak to na wsi nigdy nie było czasu na to, aby zacząć się leczy a przynajmniej zacząć ćwiczyć, żeby odciążyć trochę nogi i kręgosłup. Teraz, kiedy sprzedałam już ziemię i przeszłam na emeryturę postanowiłam zadbać o siebie. Jednakże, kiedy poszłam do lekarza ten stwierdził, że moje biodra są już w takim stanie, że niechybnie potrzebuję wstawienia endoprotezy. Byłam za, jednak wcześniej musiałam poczytać na czym polega rehabilitacja po takim zabiegu.

Proces rehabilitacji po endoprotezie jest długi

rehabilitacja endoprotezaChciałam znaleźć jakieś rzetelne źródło informacji na ten temat, żeby przypadkiem nie naczytać się głupot, poprosiłam więc lekarza o to, aby polecił mi coś konkretnego. Dostałam od niego publikację zatytułowaną: rehabilitacja endoproteza, w której mogłam przeczytać na czym polega taki zabieg i proces rehabilitacji po nim. Z początku trochę zszokował mnie wstęp. Nie byłam gotowa na to, że okaże się, że taka rehabilitacja możne trwać nawet półtora roku. Postanowiłam jednak doczytać do końca. Okazało się, że pierwsza faza rehabilitacji jest najkrótsza. Jest to część rehabilitacji przeprowadzana od razu po zabiegu i prowadzi do pionizacji chorego, gdyż po endoprotezie należy przez kilka dni leżeć. Kolejna faza rehabilitacji jest najdłuższa. Trwa co najmniej kilka miesięcy, czyli większą część całego procesu. Polega na powolnym wracaniu do wykonywania codziennych czynności. Przez wiele lat, kiedy odczuwałam ból w biodrach i nogach mogłam wyrobić sobie niewłaściwe nawyki. Po zabiegu endoprotezy bardzo ważne jest, aby nowe nawyki i postawa ciała była prawidłowa. W końcu nie po to robi się operację, żeby za kilka lat znów fundować sobie ból bioder czy kręgosłupa. Poza tym prawidłowa postawa ciała i nawyki przy chodzeniu są bardzo ważne, aby nie doprowadzić do przesunięcia się lub odkształcenia protezy. Ostatni etap rehabilitacji to już czysta przyjemność. Polega na zachowaniu odpowiedniej aktywności fizycznej i utrwalaniu nawyków.

Krótko mówiąc okazało się, że proces rehabilitacji po endoprotezie nie jest taki straszny, jak mogłoby się wydawać. Jest to proces długi, ale nie bardzo uciążliwy. Na pewno zabieg endoprotezy i komfort jaki będzie odczuwało się później, jest wart tego, aby poświęcić chwilę czasu na rehabilitację. Od razu po przeczytaniu publikacji zgodziłam się na zabieg i zapisałam się na najbliższy wolny termin. Już nie mogę się doczekać braku bólu, który teraz jest dla mnie codziennością.