Obecnie coraz większą rolę odgrywają silniki elektryczne. Są one montowane w coraz większej ilości różnego rodzaju pojazdów ale także maszyn, w  tym budowlanych. Warto odpowiednio dbać o podzespoły silników elektrycznych, gdyż w innym wypadku mogą się one przepalić.

Na czym polega przezwajanie silnika elektrycznego?

fachowe przezwajanieSilniki elektryczne, ze względu na to, że są bardzo przyjazne dla środowiska i zużywają mniej paliwa czy też oleju napędowego, stają się coraz bardziej popularne. Co ważniejsze, nie używa się ich tylko w samochodach, ale także w maszynach budowlanych, czy także tych produkcyjnych. Takie silniki cechują się stosunkowo niską awaryjnością, ale od czasu do czasu, w wyniku intensywnej eksploatacji, może się przepalić ich uzwojenie. Uzwojenie to cienki, długi drut, który przebiega przez całą długość silnika elektrycznego. Pełni on niezmiernie istotna rolę, gdyż doprowadza wygenerowaną przez silnik elektryczność do wszystkich jego podzespołów. Dlatego też, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy, takie jak silne nagrzewanie się silnika, wolny rozruch, czy zwiększone zużycie paliwa, musimy się zdecydować na fachowe przezwajanie, czyli inaczej mówiąc – regenerację silnika. Co ciekawe, jest to możliwe nawet w przypadku maszyn bardzo starych, które nie były używane od dłuższego czasu. Przezwajanie silnika ogranicza się tak naprawdę do wymiany spalonego uzwojenia na zupełnie nowe, co w zdecydowanej większości przypadków, pozwala przywrócić pierwotna wydajność silnika. Wbrew temu, że przezwajanie może się wydawać proste, powinno być wykonane jedynie przez profesjonalistów. Wynika to z faktu, że jest to bardzo delikatny element, który dodatkowo jest połączony z niemal wszystkimi podzespołami silnika elektrycznego. Jeżeli nie zachowamy przy wymianie uzwojenia właściwej ostrożności, możemy bardzo łatwo uszkodzić połączone z nim podzespoły, a wtedy jedynym wyjściem pozostanie kosztowna wymiana silnika na nowy. Dlatego też wymianę uzwojenia należy zlecać jedynie tym warsztatom, które specjalizują się w tego typu regeneracji. Są one wyposażone w niezbędny sprzed, który pozwoli im wykonać przezwajanie w pełni bezpieczny dla silnika sposób, a dodatkowo cała regeneracja zostanie wykonana sprawnie i szybko.

Silniki elektryczne z roku na rok staja się coraz bardziej popularne. Są one mniej awaryjne od silników benzynowych, ale i w nich może dojść do usterek. Najczęściej spotykaną jest zdecydowanie przepalenie niezwykle ważnego elementu silników elektrycznych, czyli uzwojenia.