Jeśli jesteś fanatykiem jazdy rowerowej, powinieneś również znać podstawy budowy roweru. Aby uniknąć popularnego flaka powinieneś wiedzieć, jak dobrać odpowiednie opony rowerowe. Bez względu na to czy dojeżdżasz rowerem do pracy, czy wybierasz ekstremalne przejażdżki, taka wiedza Ci się przyda.

Czynniki wpływające na wybór opony

opony rowerowa 29W zależności od rodzaju jazdy, powinno się wybrać odpowiednią oponę rowerową. Poza oczywistością – oponą dostosowaną do rozmiaru felgi, masz wiele opcji. Skąd poznać swój aktualny rozmiar opon? Można to łatwo sprawdzić na ścianie bocznej opony. Opony do rowerów górskich mają inne wymiary niż terenowe. Na oponach do rowerów górskich zobaczysz znaki, które wyglądają jak 27,5×2,0. Jest to przybliżona zewnętrzna średnica opony (27,5″) na szerokość (2″), mierzona w calach. Rower terenowy będzie miał opony o szerokości od 1,9 do 2,25″. Rowery szosowe mają opony o szerokości od 2,25″ do 2,4″. Ale rowery zjazdowe, które mają więcej, są wyposażone w opony o szerokości do 2,5″. Litera na końcu rozmiaru opony jest powrotem do starego francuskiego systemu, gdy litery a, b i c oznaczają różne wewnętrzne średnice opon (felga). Te litery czasami pojawiają się w rozmiarach opon. Opony do rowerów górskich, opona rowerowa 29 jest zaprojektowana do łatwiejszego toczenia się po trudniejszych odcinkach szlaku oraz przez błoto i piasek. Pokonywanie zakrętów i trakcja na wznoszenie mogą być również lepsze ze względu na zwiększony kontakt ze szlakiem. Opony rowerowe bezdętkowe zyskują na popularności. W zależności od ciężaru i terenu, można obniżyć ciśnienie w oponach – do 20 psi (funt na cal kwadratowy) – dla lepszej przyczepności. Dodatkowo jazda dzięki nim jest znacznie bardziej płynna. Większość opon używa głównie jednego rodzaju gumy. Miękka, lepka guma jest mniej wytrzymała, a twardsza guma jest bardziej wytrzymała. Większość zawodników decyduje, jaki typ opony kupić w oparciu o wymagania dotyczące budżetu i wydajności. Istnieją również dwuskładnikowe gumowe opony. Mają one z zewnątrz miękką gumę, która styka się z podłożem, a twardsza guma między bieżnikiem a obudową. Powoduje to lepszą przyczepność i lepsze pokonywanie zakrętów w niemal każdym terenie.

Jeżeli nie jesteś pewny jaki rodzaj opony wybrać, skonsultuj się z doradcą w sklepie rowerowym, który po uwzględnieniu wielu czynników pomoże wybrać odpowiednie. Należy pamiętać, że jest to element wyposażenia roweru, który w znacznym stopniu wpływa na komfort jazdy oraz dynamikę pojazdu.

Zainteresowany? Więcej informacji znajdziesz tu: https://dmbike.pl/