Trudno wyobrazić sobie nowoczesne mieszkanie bez sprawnie działającego w nim ogrzewania. Aby jednak możliwe było wymienianie ciepła pomiędzy urządzeniami grzewczymi a powietrzem, bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego wymiennika. Te niewielkie elementy mogą się mocno różnić miedzy sobą i mogą mieć różne zastosowania.

Czy wymiennik płaszczowo-rurowy jest dobrym wyborem?

wymiennik płaszczowo rurowyNie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że właściwa praca instalacji grzewczej w naszym mieszkaniu czy domu zależy od prawidłowego działania kilku elementów. Jednych z nich jest zdecydowanie wymiennik płaszczowo rurowy, czyli niewielkich rozmiarów element, którego zadaniem jest przekazywanie energii cieplnej z urządzenia grzewczego do powietrza w mieszkaniu. To jaki wymiennik wybierzemy, będzie miało duży wpływ na wydajność działania instalacji grzewczej w naszym domu, a przede wszystkim na to, jak dużo czasu minie od włączenia ogrzewania do ogrzania pomieszczenia do wybranego przez nas poziomu. Wymienniki mogą się mocno różnić miedzy sobą i na przykład wymiennik płaszczowo rurowy był początkowo stosowany jedynie w zastosowaniach profesjonalnych, na przykład w przemyśle. Z czasem jednak okazało się, że zalety tego wymiennika mogą być pożądane również w zastosowaniach prywatnych. Główną zaletą wymiennika tego typu jest niewielka konstrukcja połączona z niezwykłą wprost wydajnością. Jest to możliwe mimo tego, ze wymiennik płaszczowo rurowy wcale nie charakteryzuje się jakąś wyjątkowo skomplikowaną konstrukcją. Tak naprawdę składają się na niego płaszcz cylindrowy oraz rurki. Przez te rurki przepływa właśnie podgrzania ciecz, na przykład woda, która podgrzewa płaszcz cylindrowy. On zaś odpowiada za wymianę ciepła pomiędzy urządzeniem grzewczym a powietrzem w danym pomieszczeniu. Pomimo tak prostej konstrukcji, wymiennik płaszczowy jest zdecydowanie tym rodzajem tego typu urządzeń, które cechują się największą wydajnością. Prosta konstrukcja zaś niesie ze sobą dodatkowe zalety, a mianowicie bardzo niską awaryjność. Z tego też względu właśnie ten wymiennik był tak często stosowany dotychczas w zastosowaniach stricte przemysłowych. Obecnie, wraz ze stopniowym obniżaniem się ceny tego narzędzia, jego zakup jest także coraz częściej brany pod uwagę przez użytkowników prywatnych.

Na prawidłowe działanie instalacji grzewczej składa się kilka elementów. Jednym z nich są zdecydowanie wymienniki, odpowiadające za wymianę ciepła pomiędzy urządzeniem grzewczym, na przykład kaloryferem a powietrzem w danym pomieszczeniu. Wymienniki występują w kilku różnych rodzajach, różniących się budową i rozmiarami.