Jeśli choć raz zdarzyło nam się poślizgnąć na schodach, to wiemy, jakie ryzyko niesie ze sobą brak odpowiedniego zabezpieczenia stopni. Do jednych z najpopularniejszych sposobów poradzenia sobie z potencjalnym problemem jest zamontowanie schodowych wykładzin lub nakładek, które zapobiegną ścieraniu się stopnia,  a także zabezpieczą nas przed groźnym upadkiem w trakcie wchodzenia lub schodzenia.

Funkcjonalne dywanowe nakładki na schody

dywany na schody drewnianeJeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu lub mieszkania dwupiętrowego, to na pewno będzie nam zależało na tym, aby schody były wytrzymałe, bezpieczne i estetycznie wyglądające. Oprócz ich eleganckiego designu, ważne będzie też odpowiednie zabezpieczenie stopni. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do bezpieczeństwa użytkowania, ale także ochroni schodki przed ścieraniem się z biegiem lat. Do wyboru są różne dywany na schody drewniane, z czego najpraktyczniejszą osłoną stopni są pojedyncze nakładki wykładzinowe. Zabezpieczają one dobrze stopnie w trakcie wchodzenia i schodzenia. Większość z nich posiada gumowe siateczki podtrzymywane taśmą. Jest to skuteczna ochrona przed ześlizgiwaniem się nakładek ze stopni. Odpowiedni montaż gwarantuje spokój na lata. Materiał wykonania schodów, jakim jest drewno stanowi niezwykle stylowe wykończenie domu, zapewniające mu przytulny i elegancki wygląd bez względu na zmieniające się z czasem trendy. Jednak jest to też materiał nieco mniej odporny na zużycie. Drewno często ściera się z upływem czasu, a zastosowanie funkcjonalnych dywanowych nakładek pozwoli cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem przez długi czas. Osłony dywanowe doskonale amortyzują też dźwięki, dzięki czemu nie będzie słychać stukania obcasami w trakcie wchodzenia, a samo korzystanie ze schodów stanie się komfortowe, ciche i przyjemne. Dywanowe osłony wykonane są z wielu różnych materiałów do wyboru. Do jednych z najpopularniejszych należą mieszkanki poliestru, wełny, skóry oraz poliamidu. Syntetyczne tkaniny są wysoce odporne na ścieranie i zabrudzenia. Mają właściwości pochłaniające wodę, więc nawet przy częstym wchodzeniu po schodach w mokrych butach nie ulegną zniszczeniu.

Nakładając na stopnie dywan jednolity lub pojedyncze nakładki zyskujemy pewność, że jeśli któryś z domowników wróci nocą do domu i będzie wchodził po schodach, to nie obudzi reszty mieszkańców. Do wyboru jest wiele różnych krojów, kolorów i deseni dywanów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie i dopasuje nakładki do własnego wnętrza w sposób indywidualny. Aby trzymały się dobrze latami, istotny będzie ich właściwy montaż.