Każdy z nas zapewne zna to uczucie, kiedy słońce w samym szczycie wschodzi na horyzont i silnie grzeje w szyby domu. Największe wyzwanie stanowi ekspozycja słoneczna latem, kiedy jego promienie operują najmocniej, a w naszym mieszkaniu zaczyna panować spiekota. Ponadto jesteśmy oślepieni przez jasność panującą w pokoju. Warto więc dobrze ochronić okna, by w tym czasie w domu panowały komfortowe warunki.

Elegancka i chroniąca przed słońcem osłona

żaluzjeDo podstawowych elementów wyposażenia domu czy mieszkania należą osłony okienne. Bez względu na to, czy naszym celem jest zapewnienie odpowiedniej prywatności domownikom, czy też ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń, warto zadbać też o to, by przesłony były stylowe, trwałe i estetycznie wykonane. Obecnie w katalogach mieszkaniowych roi się od propozycji osłon na okna. Wystarczy przejrzeć dowolny, by przekonać się, jak duży wybór mamy. Najważniejsze jednak, by chroniły nas one przed oślepiającym słońcem, księżycem lub wścibskimi sąsiadami. Osłony zamówić można na wymiar tak, aby dopasować je do każdego typu czy rozmiaru okiennic. Jest także mnóstwo różnych materiałów do wyboru. Coraz większą popularnością cieszą się rolety i żaluzje typu „dzień-noc”, które zapewnią optymalne światło w czasie dnia i ochronę prywatności nocą. Posiadają wiele stopni regulacji światła, by zapewnić komfort widzenia domownikom. W zakresie oprawy możemy także wybierać spośród materiałów syntetycznych, metalu i drewna. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie wybór żaluzji aluminiowych, które w łatwy sposób można doczyścić, choć równie funkcjonalnym rozwiązaniem będzie drewno, które nada mieszkaniu przytulnego charakteru. Do nowoczesnych pokoi świetnie sprawdzą się modele metalowe, które uzupełnią futurystyczny charakter wnętrza. Jeśli chodzi o modele – tu spotkamy się z podziałem żaluzji na pionowe i poziome. Te drugie zwykle montuje się w przypadku długich okien zajmujących przestrzeń od podłogi do sufitu oraz drzwi wejściowych i balkonowych. Poziome są bardziej popularne i częściej stosowane w przypadku okiennic standardowych.

Wszelkie typy żaluzji można w łatwy sposób zdemontować. Nie nastręczają problemów przy czyszczeniu i konserwacji. Do ich mycia wystarczy woda, szczoteczka do zębów i płyn do mycia naczyń. Bez względu na to, które z osłon okiennych wybierzemy, zyskamy pewność, że nawet najintensywniej operujące słońce nie zakłóci nam wypoczynku w domu w trakcie upałów. Będzie to też doskonała ochrona przed spojrzeniami sąsiadów.