Myślę, że mój dom ma twardą wodę. Jak to naprawić? Profesjonaliści od systemów wodnych są często pytani, jak pozbyć się plam na naczyniach lub osadów z mydła, które zbierają się na ściankach prysznica. Są one spowodowane twardą wodą, co jest standardowym wynikiem jakości wody w okolicy zwłaszcza w tych rejonach, które wykorzystują wodę ze studni. Na szczęście istnieją niedrogie i łatwe w instalacji opcje, które zmniejszą twardość wody i pozbędą się nieprzyjemnych szumowin w łazience. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemów z twardą wodą jest test wody.

Twarda woda ze studni głębionowej w Krośnie

studnie głębinowe - krosnoTwarda woda jest to rodzaj składu wody, w którym znajdują się rozpuszczone minerały o dodatnim ładunku elektrycznym. Są to przede wszystkim wapń i magnez, a czasem żelazo i mangan. Twarda woda powstaje gdy woda głęboko pod ziemią przepływa przez podłoże skalne i zbiera minerały. Kiedy te rozpuszczone minerały przechodzą przez system wodnokanalizacyjny domu i pozostawiają osady na rurach, urządzeniach i naczyniach. Twarda woda reaguje również z mydłem, zmniejszając ich zdolność do czyszczenia a także tworzy osad mydlany na wannach, ubraniach i skórze. Może się również czasowo okazać, że zużywasz trochę więcej wody do ponownego czyszczenia naczyń, które wkładasz do zmywarki z pozostałościami lub uruchamiasz kolejny cykl piorący lub płukający na pralce. Ponieważ ubrania wydają się nie być czyste. Wielu właścicieli posiadających studnie głębinowe – krosno decyduje się na instalację zmiękczacza wody aby rozwiązać problem z twardą wodą. Zmiękczacze wody uzdatniają wodę za pomocą procesu chemicznego zwanego wymianą jonową. Zamieniając dodatnio naładowane minerały z innymi mniej szkodliwymi dodatnio naładowanymi minerałami takimi jak sód. Woda wpływa do domu i jest zmiękczaczna podczas opłukujacych małych plastikowych kulek znanych jako żywica. Kulki te mają ładunek ujemny, który przyciąga dodatnio naładowane minerały takie jak wapń i magnez przepływu przepływa przez zbiornik. Minerały są zastępowane sodem, który jest dostarczany ze słonym roztworem solanki przechowywanym w zmiękczaczu wody.

Zmiękczacze wody są skutecznymi, wydajnymi i niedrogimi sposobami zmiejszania twardości. Przed ich zainstalowaniem należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Dom potrzebuje bezpiecznego sposobu na solanki. Jeśli zostanie prawidłowo oczyszczona uchroni przed  przedostaniem się do studni lub innego zbiornika wodnego znajdującego się poniżej od obszaru solanki. Zmiękczanie dodaje również niewielką ilość potasu lub sodu do wody w domu, co dla niektórych może stanowić problem zdrowotny. Ponadto proces nie będzie działał prawidłowo, jeśli w wodzie znajdują się pewne cząsteczki, takie jak bakterie gliny lub żelaza.