Ciężko wyobrazić sobie przeprowadzenie jakichkolwiek prac montażowych czy budowlanych bez zastosowania pewnych uniwersalnych narzędzi i urządzeń. W budownictwie już na stałe zagościły pewne rozwiązania, które sprawdzają się już od lat. Jednym z takich rozwiązań są kołki rozporowe, które stosuje się szczególnie podczas przeprowadzania prac montażowych.

W jakim celu stosuje się kołki rozporowe?

kołki rozporowe fischerKołki rozporowe to ulepszona wersja popularnych dawniej zwykłych kołków. Kołki rozporowe posiadają specjalny kołnierz, który pozwala na szybsze wkręcanie ich do ściany czy do innych powierzchni. Za pomocą kołków rozporowych można mocować ze sobą różne elementy. Z ich pomocą łatwo będzie nam zamontować śruby czy wkręty. Ich głównym atutem jest to, że nie musimy wiercić głębokich otworów w ścianie, żeby móc je bezpiecznie utwierdzić. Bardzo popularne stało się stosowanie ich w budynkach z wielkiej płyty, ponieważ ściany w wieżowcach czy blokach są bez wątpienia cienkie. Dzięki kołkom możliwe jest zamocowanie różnych elementów wystroju wnętrz, które wymagają ustabilizowania, takich jak na przykład karnisze. Specjalny kołnierz kołków rozporowych umożliwia równe wkręcenie śruby, ponieważ porusza się ona tylko wewnątrz średnicy kołnierza. Elementy wyposażania czy elementy dekoracyjne mogą być zamontowane dzięki takim kołkom rozporowym, ponieważ mogą one zostać obciążone dużym ciężarem, bez ryzyka zerwania się. Możemy wbijać takie kołki do ścian wykonanych z różnych materiałów budowlanych, zarówno tych z płyty gipsowej, jak i tych ceglanych, bez martwienia się o ryzyko uszkodzenia ich struktury. Kołki rozporowe są dostępne niemalże we wszystkich sklepach budowlanych, jednymi z najpopularniejszych modeli kołków są kołki rozporowe fischer. Na rynku znaleźć możemy kołki o różnych kolorach kołnierza, przy czym każdy z kolorów oznacza, że dany kołek jest przeznaczony do montowania innego elementu i do innego materiału budowlanego. Kołki różnią się przede wszystkim średnicą. Zależnie od rozmiarów kołka stosuje się je do różnych prac montażowych do elementów o różnym obciążeniu. Kołki mogą być wykonane z różnych tworzyw, przykładowo niektóre z nich są ognioodporne.

Kołki rozporowe to podstawowe narzędzie, które wykorzystuje się do mocowania różnych elementów. Posiadają one dużą odporność na obciążenia mechaniczne. Występują one w różnych rodzajach, a dla uproszczenia ich zastosowania podpowiada nam kolor kołnierza kołka. Są one ogólnodostępne, zarówno w dużych dyskontach, jak i małych sklepach budowlanych.