Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zanieczyszczeń unosi się w powietrzu. Jest ono przepełnione malutkimi cząsteczkami wirusów, bakterii i grzybów. Wiele z nich osiada na powierzchniach, inne przedostają się do naszego organizmu i niekiedy mogą być odpowiedzialne za wywołanie nawet bardzo groźnych chorób. Do tego dochodzi wiele innych patogenów i czynników chorobotwórczych. Poza nierzadko negatywnym wpływem na nasze zdrowie i samopoczucie, są one odpowiedzialne za popsucie starań wielu naukowców oraz farmaceutów. Do przeprowadzenia niektórych syntez lub analiz chemicznych potrzebne są bowiem bardzo jałowe warunki pracy.

Zalety korzystania z komór laminarnych

duże komory laminarneJak wybrnąć z tego problemu? Przede wszystkim trzeba rozważyć zakup sprzętu, który dostępny jest na dzisiejszym rynku, a który pozwala na stworzenie jałowego środowiska pracy. Takim urządzeniem z pewnością będzie komora laminarna. Jest ona obecna na zapleczu praktycznie każdej apteki, oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest czystość na bardzo wysokim poziomie. Szczególnie dużą popularnością cieszą się duże komory laminarne. Są to urządzenia, które pozwalają na jednoczesną pracę nawet kilku osób. Dzięki temu nie trzeba czekać w kolejce, aby analizować swój materiał badawczy. Komory laminarne wykorzystują laminarny przepływ powietrza. To on sprawia, iż materiał, który jest analizowany nie unosi się się w powietrzu. Dzięki temu skład badanych próbek się nie zmienia. Jednocześnie działanie specjalistycznej lampy, która znajduje się we wnętrzu tego urządzenia sprawia, iż tworzą się tam jałowe warunki pracy. Tym samym nie trzeba martwić się zanieczyszczenie z zewnątrz analizowanych próbek. Komora laminarna zależnie od typu na jaki zdecyduje się dany właściciel placówki, może zapewniać różny poziom ochrony przed analizowanym materiałem. Na te o zaostrzonym poziomie bezpieczeństwa decydują się szczególnie te miejsca, które pracują z naprawdę groźnymi materiałami biologicznymi. Nieodpowiednie potraktowanie takich probówek mogłoby skończyć się nawet wybuchem epidemii.

Podsumowując, aby móc pracować bezpiecznie i jednocześnie wiedzieć, iż wykonywane analizy są wiarygodne, warto zastanowić się nad zakupem urządzenia takiego jak komora laminarna. Jest to sprzęt, który świetnie sprawdza się tam, gdzie konieczne jest utworzenie jałowych warunków pracy. Jednocześnie urządzenie to zabezpiecza pracowników przed szkodliwym wpływem analizowanych, niekiedy bardzo groźnych materiałów. Nic więc dziwnego, iż jest ono tak rozchwytywane.