W pracy nigdy nie używaliśmy cb radia, a jeśli już, to były to urządzenia zamontowane w samochodzie przez firmę, i nieszczególnie przejmowaliśmy się ich obecnością, gdyż korzystaliśmy z nich zdecydowanie rzadko. Jednak poza pracą często łapałem się na tym, iż komunikacja podczas wyjazdów drużynowych była często utrudniona, zwłaszcza na wyjazdach międzynarodowych, gdzie nie było możliwości skorzystania z telefonu by porozumiewać się między samochodami. Dlatego też, jednym z pomysłów na ułatwienie przejazdu były cb radia do samochodów.

CB radio z najwyższej półki

cb radio ze sklepuRoaming był dość drogą sprawą, i nie każdego z nas było stać na to by płacić za krótką rozmowę telefoniczną grube pieniądze. Dlatego też rozważaliśmy zakup krótkofalówek do samochodów, jednak miały one ograniczony zasięg, i nie przydawały się w sytuacjach w których jeden z nas zgubił drogę przypadkowo. Alternatywnym pomysłem były cb radia do samochodów, które działały podobnie do krótkofalówek, jednak miały o wiele większy zasięg. Dodatkowo, pozwalały na komunikowanie się z innymi kierowcami i uzyskanie informacji o najlepszej drodze do miejsca docelowego, które często było położone z dala od centrum miast. Postanowiliśmy więc zakupić cb radio ze sklepu elektronicznego w centrum miasta, gdyż owy sklep miał zdecydowanie największy wybór sprzętu, ale również bardzo dobre warunki zwrotu, na wypadek gdyby radio nie sprawdziło się tak dobrze jak myśleliśmy. Wybrane przez nas modele były radiami o bardzo niewielkich gabarytach i nie wymagały stałego montażu w samochodzie. Można je było zainstalować na pulpicie czy obok siedzenia za pomocą wygodnych uchwytów, lub zwyczajnie włożyć w slot na radio samochodowe i podpiąć do gniazdka samochodowego, by móc z owego radia wygodnie korzystać. Już podczas testów zauważyliśmy ogromne zalety radia, bo miało zdecydowanie duży zasięg, nawet nie posiadając dodatkowej anteny, a odbierany sygnał był zawsze czysty i bez zakłóceń.

Co lepsze, radia które wybraliśmy były tanimi modelami bez większości bardzo trudnych do opanowania funkcji, i nawet osoby bez większego doświadczenia z takim sprzętem mogły bez trudu z niego korzystać. Po dołączeniu najprostszej anteny, zasięg radia powiększał się niemal dwukrotnie, nawet w miejscach mocno zabudowanych, które miały tendencję do znacznego ograniczania funkcjonalności jakiegokolwiek radia. Tak wyposażeni, mogliśmy bez problemu jeździć na najdłuższe trasy bez obaw, gdyż zawsze mogliśmy porozumieć się między sobą szybko, albo uzyskać pomoc na drodze od kierowców.