Misy dźwiękowe, zwane także tybetańskimi, pierwotnie pochodziły z Indii. To właśnie stamtąd w VIII wieku zostały przetransportowane do ludności zamieszkującej okolice Himalajów. Tamtejsi buddyści po dziś dzień stosują misy dźwiękowe podczas różnorakich obrzędów religijnych oraz w trakcie sesji terapeutycznych. Misom dźwiękowym przypisuje się bowiem lecznicze działanie. Jak działa terapia dźwiękowa? Do czego jeszcze można wykorzystać misę tybetańską?

Masaże i terapia dźwiękiem przy użyciu mis tybetańskich

misy tybetańskie w sklepieMisa dźwiękowa wykonana jest najczęściej ze stopu kilku metali, z przewagą brązu. Popularną praktyką w odlewaniu mis pamiątkowych dla turystów jest tworzenie ich z mosiądzu. Kupując misy tybetańskie w sklepie możemy zdecydować się na ich różne rozmiary oraz na materiał z jakiego są wykonane. Coraz popularniejsze stają się także misy kryształowe, które powstały dopiero w czasach współczesnych. Misy tybetańskie wykorzystywane są podczas rytuałów religijnych, buddyjskiej medytacji, gdzie oprócz dźwięku mis towarzyszy im także uderzanie w gong. Poza aspektami religijnymi, misy stosowane są także podczas sesji terapeutycznych. Gra na misach możliwa jest poprzez uderzanie w nie specjalną pałką, tak zwanym maletem. Inną techniką, dzięki której uzyskuje się przeciągany, bardziej piskliwy dźwięk jest pocieranie krawędzi lub powierzchni misy odpowiednio skonstruowaną różdżką. Siła oraz sposób trzymania akcesoriów do grania mają tutaj ogromne znaczenie, gdyż to od nich zależy ton oraz wysokość otrzymywanego dźwięku. Odpowiednia technika grania ma znaczenie w przypadku świadczenia usług masażu oraz terapii dźwiękiem. Kojące i relaksujące tony wydobywające się z misy wprowadzić mogą w stan błogości oraz wyciszenia. Zabieg taki, zwany masażem w dźwięku, w założeniu ma uwalniać nas od negatywnych emocji, dodawać pewności siebie oraz wiary w powodzenie naszych czynów. Poza tym, misom przypisywane są także możliwości lecznice. Według niektórych terapeutów misy wpływają na poprawę zdrowia ogólnego oraz wspomagają walkę z każdą chorobą.

Misy tybetańskie mają dobroczynny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Pomagają wyjść z depresji czy zaburzeń lękowych. Ponadto sprawdzają się także jako narzędzie leczące z bezsenności czy nadpobudliwości ruchowej. Wielu ludzi chwali sobie misy jako świetny sposób na wspomaganie procesu rehabilitacji i rekonwalescencji po przebytych zabiegach i operacjach. Dobroczynny wpływ mis na ludzki organizm znany jest już od bardzo dawna i coraz bardziej zyskuje na popularności.