Zdrowie to coś, o co trzeba należycie dbać. Kiedy zauważymy jakieś niepożądane objawy, które mogą świadczyć o chorobie, zakażeniu pasożytem czy infekcji bakteryjnej, powinniśmy natychmiastowo udać się po pomoc do lekarza. Przeprowadzi on wywiad w celu ustalenia możliwych przyczyn choroby i skieruje na dodatkowe badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Diagnostyka laboratoryjna dotycząca pasożytów opiera się głównie na badaniu kału bądź krwi.

Jakie testy na obecność pasożytów najlepiej wykonać?

jaki test na pasożytyPasożyty to organizmy, które zamieszkują ciało swojego żywiciela, czerpiąc z tego korzyści. Najczęściej bytują w układzie pokarmowym, gdzie zapewniony mają stały dostęp do pokarmu oraz substancji odżywczych – są to tak zwane pasożyty wewnętrzne. W Polsce najczęściej występującymi pasożytami są owsiki, lamblie, tasiemce, glisty oraz przywry. Do pasożytów zewnętrznych, atakujących skórę czy włosy, należą między innymi wszy czy kleszcze. Dosyć łatwo rozpoznać je gołym okiem i zwalczyć preparatami do użytku domowego. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku endopasożytów. O ich obecności w ludzkim organizmie świadczą różnorakie objawy, do których należą bóle brzucha, biegunki, wymioty czy senność i chroniczne zmęczenie. Do bardziej specyficznych należy utrata apetytu, swędzenie, anemia czy nawet zapalenie stawów. W celu ich wykrycia musimy udać się do lekarza, który skieruje nas na badania krwi bądź kału w celu wykrycia obecności pasożytów. On doskonale wie, jaki test na pasożyty będzie najlepszy. Badanie kału, inaczej metoda flotacji, polega na umieszczeniu próbki do badań w specjalnym naczyniu i zalaniu jej płynem fizjologicznym. Jaja, postaci dorosłe i inne fragmenty pasożyta zostaną uniesione na powierzchnię płynu, z którego możemy pobrać próbkę i przenieść ją na szkiełko mikroskopowe. Następnie, pracownik stacji diagnostycznej obserwuje próbę pod mikroskopem w poszukiwaniu obecności pasożyta. Badany kał może zawierać w sobie jaja, fragmenty lub nawet dorosłego pasożyta w całości. Kiedy specjalista znajduje same jaja to właśnie po ich wyglądzie zewnętrznym oraz kształcie identyfikuje jego rodzaj i gatunek. Badanie należy powtórzyć trzy razy, w odstępie 2-3 dni.

Pasożytem najczęściej zarazić się można drogą pokarmową, poprzez zjedzenie zarażonego surowego mięsa lub nieumytych warzyw i owoców. Najbardziej narażone są dzieci, które często zapominają o myciu rąk. W przedszkolu bardzo łatwo jest zarazić się owsikiem, którego obecność można wykryć dzięki badaniom kału. Kiedy u naszego dziecka testy na pasożyty wyjdą pozytywnie, my sami powinniśmy poddać się takiemu badaniu.