Prądy TENS są uznawane za jedną z najbardziej rozpowszechnionych form elektroterapii, która stosowana jest w przypadku rehabilitacji pacjentów w gabinetach fizjoterapeutów oraz w prywatnych domach. Jednym z głównych zastosowań tej metody jest możliwość bezinwazyjnego, bezpiecznego oraz niefarmakologicznego leczenia bólu. Co więcej warto wiedzieć na temat tej metody oraz czy rzeczywiście warto zdecydować się na zakup specjalnego aparatu, który umożliwi nam stosowanie prądów we własnym domu?

Korzyści ze stosowania aparatów TENS

aparat tens cenaRozwinięcie skrótu TENS to Transculaneous Electrial Nerve Stimulation. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to przezskórną elektryczną stymulację nerwów. Jest to rodzaj prądu impulsowego o niskim poziomie częstotliwości oraz narastającymi impulsami. Metoda elektrostymulacji polega na przenoszeniu impulsów elektrycznych do tkanki pacjenta i nerwów przy pomocy specjalnych elektrod rozmieszczonych na ciele, co wywołuje efekt przeciwbólowy. W uproszczeniu metoda ta polega na przechodzeni impulsu elektrycznego, który blokuje impulsy bólowe, przez co do mózgu nie dociera informacja o bólu i w efekcie nie jest on odczuwalny lub są to znacznie łagodniejsze odczucia. Mechanizm ten określa się mianem teorii bramki kontrolnej. Oprócz tego impulsy elektryczne mogą powodować stymulację naturalnych substancji przeciwbólowych, które normalnie wytwarzane są przez organizm (czyli endorfin). W efekcie prądy nie leczą przyczyny bólu, a jedynie pomagają w  jego uśmierzaniu. Jeżeli interesuje nas dobry jakościowo aparat tens cena nie musi być wcale mocno wygórowana. Metoda ta jest wykorzystywana w rehabilitacji w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Dotyczy to zarówno stanu bólu ostrego, jak i przewlekłego. W ten sposób możliwe jest przyspieszenie procesu rehabilitacji oraz umożliwienie szybszego powrotu do zdrowia. Zmniejszenie zapotrzebowania na stosowanie doustnych środków przeciwbólowych w sposób pozytywny wpływa na układ pokarmowy.

Za główne wskazanie zastosowania terapii TENS uznaje się bóle kręgosłupa, mięśni, stawów, bóle menstruacyjne oraz wiele innych. Metoda ta nie znajdzie zastosowania w przypadku bólu o pochodzeniu trzewnym oraz psychogenetycznym.  Z tego powodu warto skonsultować chęć stosowania domowej terapii prądami TENS z lekarzem albo fizjoterapeutą. Najczęściej stosowane są elektrody samoprzylepne oraz silikonowe, a także powinny być układane w odpowiedni sposób: w miejscu bólu, w obszarze dermatomów lub w punktach akupunkturowych czy motorycznych.