Samochód to jedna z cenniejszych rzeczy, które posiadamy w swoim życiu. Bardzo ważne jest zatem, aby odpowiednio je pielęgnować. Poza standardowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, jak dbanie o karoserię i regularne czyszczenie, warto zadbać również o to, by nasz samochód posiadał miejsce, które ochroni go przed wpływem warunków atmosferycznych. Dla tych, który nie posiadają garażu, drewniane wiaty są świetnym rozwiązaniem. 

Drewniana wiata dla samochodu

wiaty garażoweKażdy samochód potrzebuje przestrzeni – standardowe parkingi nie przewidują zadaszenia, a nie każdego stać na garaż. Stąd też, producenci wiat i zadaszeń, wprowadzili na rynek wiaty garażowe. W większości wykonane są one na zamówienie, po zebraniu wszystkich odpowiednich wymiarów. Dzięki wiatom nasze auto nie musi już znosić wilgoci, opadów deszczu, śniegu czy niebezpiecznego dla karoserii gradu. Wiaty zaprojektowane mogą być na typ przyścienny – gdzie jedna ze ścian, to ściana naszego domu lub wolnostojące, nieprzylegające do żadnego budynku. Drewniane wiaty wykonane są zwykle z drewna klejonego warstwowo BSH. Gwarantuje to wysoką jakość i sztywność wiaty, a także mniejsza prawdopodobieństwo pęknięć i powstawania szczelin. Drewno klejone jest bardziej odporne na ogień, ale także agresywne warunki pogodowe, które mogą uszkodzić niemal każdą konstrukcję. Większość firm, która produkuje wiaty, oferuje również ich montaż, dzięki czemu mamy pewność, że zostanie ona przytwierdzona profesjonalnie i nie uszkodzi naszego auta, na wypadek źle dobranych komponentów. Wśród dachów, jakie pokrywają wiaty, wyróżniamy przynajmniej trzy typy: łukowy, prosty, eska. Każdy z nich świetnie odprowadza wodę, nie pozwalając jej dostać się na karoserię naszego samochodu. Jej złogi nie pozostają też na dachu, co mogłoby grozić zawaleniem się całej konstrukcji. Dodatkowym, ciekawym elementem montażu wiat jest możliwość wyboru okucia – coraz częściej wybiera się okucie niewidoczne, by uczynić konstrukcję drewnianą jak najbardziej naturalną. Do wyboru mamy jeszcze okucie standardowe i zawiesie ścienne – to drugie jest czasem konieczne, szczególnie gdy decydujemy się na wiatę przyścienną.

Wiaty garażowe zyskują coraz większą popularność. Są świetną alternatywą dla betonowych garaży, na które często nie posiadamy miejsca lub pieniędzy. Wiata skutecznie chroni nasze auto przed uszkodzeniami i agresywnymi warunkami atmosferycznymi oraz pozwala wykonywać nieduże prace mechaniczne nawet podczas opadów deszczu. Wiata posłuży również do przechowywania mebli ogrodowych.