Kiedy rodzic po raz pierwszy doświadcza kilkunastodniowej rozłąki z dzieckiem, to z reguły przeżywa to bardziej niż ono. Pojawiają się obawy o to, czy dziecko na pewno samo sobie poradzi, czy nie zrobi sobie krzywdy, czy będzie potrafiło odpowiednio zgrać się z grupą i wiele, wiele innych. Nie ma recepty na to, w jaki sposób poradzić sobie z tymi obawami, ale możemy je zmniejszyć poprzez dobór jak najlepiej sprawdzonej kolonii i upewnić się, że warunki oraz kadra opiekująca się dziećmi będzie spełniała nasze i dziecka oczekiwania. 

Kolonie – w górach czy nad morzem? 

kolonie kotlina kłodzkaKolonie w wakacje nie zawsze muszą się odbywać nad morzem. Obecnie istnieje wiele ofert wyjazdów zagranicznych, ale jeśli mają być w obrębie naszego kraju, warto wówczas rozważyć, czy wolimy wysłać dziecko na północ, czy też na południe. W przypadku morza wybór jest ogromny, bowiem większość miast nadmorskich oferuje ośrodki kolonijne, a firmy, które zajmują się ich organizacją z reguły dysponują ogromnym wyborem miast, do których możemy posłać dziecko. Kilka miast, które są najbardziej znanymi z punktu widzenia turystyki jest wyjątkowo oblężonych i warto przygotować dziecko na to, że miejsca te będą zatłoczone, między innymi jest to Kołobrzeg, Świnoujście, Trójmiasto, ale też wiele innych. Należy wcześniej upewnić się, jakie atrakcje znajdują się w danym mieście i jakie też oferuje dana firma organizująca wyjazd. Jeśli jednak chcemy, aby dziecko poznało letnie krajobrazy górskie, to możemy zdecydować się na wyjazd na południe. Najpopularniejszymi miejscami z wieloma ośrodkami kolonijnymi są miasteczka uzdrowiskowe, a więc takie, które dysponują naturalnymi czynnikami wpływającymi prozdrowotnie na organizm, jak mineralna woda lub krystalicznie czyste powietrze. Dlatego też, jeśli chodzi o kolonie Kotlina Kłodzka i znajdujące się w jej obrębie miasteczka są w czołówce najchętniej wybieranych kolonii dla dziecka, bowiem jest to decyzja podyktowana chęcią zetknięcia dziecka z prawdziwą naturą, ale też umożliwienie mu spędzenia wakacji w sposób zdrowy dla organizmu. 

Kolonie to wspaniały czas dla dziecka, w którym uczy się samodzielności, dojrzałości, uczy się bez pomocy rodziców rozwiązywać swoje problemy i troski, ale też daje ogromną satysfakcję i zabawę. Warto pozwolić dziecku na tego typu próbę swoich możliwości, ale warto wcześniej dokładnie sprawdzić miejsce, w którym się znajdzie, aby się upewnić, że zarówno dostępne atrakcje, jak i otoczenie będą zgodne z jego upodobaniami, ale też i z naszymi oczekiwaniami.