Kobiety są szczególnie narażone na występowanie zakrzepów i żylaków. Dlatego warto aby przyjrzały się dokładniej aktywnościom jakie codziennie wykonują i wypróbowały skutecznych skarpet kompresyjnych damskich. Choć najczęściej spotyka się je w szafach sportsmenek, jako wsparcie w wydajności mięśni, to doskonale sprawdzą się w walizkach podróżniczek podczas podróży samolotem a nawet dłuższych wyjazdów samochodowych gdy kończyny są najbardziej narażone na powstawanie żylaków.

Jak działają skarpety kompresyjne?

skuteczne skarpety kompresyjne damskieUciskanie odpowiednich punktów na łydce i stopie może poprawić krążenie krwi w kończynie czym przyczyni się do leczenia żylaków i poprawy ruchomości mięśni kończyn dolnych. Jednym z popularniejszych akcesoriów służących do kompresjoterapii są skarpety kompresyjne. Tego typu bielizna jest wykonana z autorskich tkanin jak torex lub elastanu i poliestrów z trójwymiarowymi włóknami dających w efekcie możliwość ucisku o potrzebnej sile. Są one szczególnie polecane osobom dużo podróżującym samochodem lub samolotem. Jednak skuteczne skarpety kompresyjne damskie najczęściej poszukiwane są przez sportsmenki podczas treningów rowerowych, biegania i przygotowań do triathlonu, gdzie aktywność bazuje na pracy mięśni nóg. Najlepiej używać „kompresów” podczas dłuższych treningów biegowych oraz podczas ważnych startów w długich maratonach. Niektórzy sportowcy unikają biegania w skarpetach kompresyjnych, ale zakładają je wyjeżdżając z domu i zdejmują przed zajęciem miejsca na linii startu. Wówczas mięśnie nóg są dobrze przygotowane do wysiłku. Wybierając pierwszą parę skarpet kompresyjnych warto zwrócić uwagę na sposób wykonania części zakładanej na stopę. Odstające szwy mogą powodować otarcia i pęcherze utrudniając kontynuowanie biegu. Dyskusyjne jest też wybierania skarpet ze ściągaczem. Część użytkowniczek skarpet kompresyjnych damskich ceni sobie ten element, jednak zdarzają się głosy sportsmenek, którym kompresy ze ściągaczem przeszkadzały i nie mogły z nich korzystać.

Dziewczyny przekonane do wypróbowania skutecznych damskich skarpet kompresyjnych przed wystartowaniem w ważnym biegu koniecznie powinny przetestować  swój zakup wcześniej. Istnieje możliwość, że nowa para skarpet kompresyjnych nie będzie pasować i zamiast pomóc w zwiększeniu wydolności, obniży ją. Drugą zasadą, jaką powinny kierować się użytkowniczki „kompresów” jest wybiórcze stosowanie podczas treningów, aby nie rozleniwić mięśni, tylko pobudzać w najważniejszych momentach jakim jest start w maratonie.