W czasach dobrobytu i ogólnego dążenia do luksusu i wygody metalowe meble, które trudno zaliczyć do tej kategorii, nie są zbyt popularne i rzadko można je spotkać, szczególnie w indywidualnych domach czy mieszkaniach. Jednak są miejsca, skupiające większą liczbą osób,  wyposażone w metalowe meble, że względu na ich wytrzymałość i właściwości.

Gdzie są potrzebne wzmocnione łóżka?

łóżka metaloweDo najbardziej typowych miejsc wyposażonych w łóżka metalowe, często piętrowe, należą koszary wojskowe, internaty, niektóre szpitale, więzienia i noclegownie. Zestawienie tych miejsc sugeruje, że są to obiekty wzmożonego ryzyka ze strony lokatorów, którzy przeważnie są silni, emocjonalni,  aktywni , z temperamentem, trudnym do opanowania. Tacy osobnicy często wyładowują się na sprzętach, więc metalowy mebel jest trudniejszy do zdemolowania. Ponadto łatwo je utrzymać w czystości  i dezynfekować.  Wszystkie wymienione miejsca charakteryzują się tym, że występuje tam stała wymiana mieszkańców tych obiektów. W koszarach cezurą jest okres służby wojskowej. W internacie to lata nauki, a w więzieniu wyrok nałożony na skazanego. Najtrudniej określić czas pobytu w szpitalu i w noclegowni, ale w obu tych miejscach fluktuacja jest większa, niż we wcześniej wymienionych. Wskazując na rotacyjność mieszkańców wymienionych zakładów, uzasadnia się tym samym konieczność zainstalowania  metalowych mebli, a przede wszystkim łóżek . Inne wyposażenie, delikatniejsze i bardziej modne, wymagałoby wymiany pewnie po każdym turnusie. Oczywiście meble te są lakierowane, najczęściej na kolor biały, dzięki czemu wnętrze, w którym się znajdują nie jest zbyt ponure, przytłaczające lokatorów. Ma to duże znaczenie w szpitalach i w internatach. Mieszkańcy tych ostatnich, a także żołnierze, często sami  upiększają te pomieszczenia, aby żyło im się przyjemniej. Jednak metalowe sprzęty, nie wykluczając łóżek, są symbolem surowości i dlatego znajdują się w więzieniach, czy domach poprawczych dla młodzieży.

Metalowe łóżka wykonane są bardzo solidnie z metalowych rurek, mocno zespawanych i są stelażem na materac, który jest  niezbyt trwały, może szybko ulec degradacji i również ze względów higienicznych powinien być wymieniany. Zakłady branżowe wykonują te sprzęty na zamówienie. Można je zamówić bezpośrednio u producenta na stronach internetowych. Nie wymagają szczególnego projektowania, gdyż są to wyroby standardowe, nie podlegające modowym zmianom. Można zamawiać pojedyncze egzemplarze, zestawy lub hurtem kilkanaście sztuk.