Powietrzne pompy ciepła działają na prostych zasadach. Aby dokładniej zrozumieć funkcjonowanie pomp ciepła, wystarczy pomyśleć o lodówkach znajdujących się w domach i mieszkaniach. Cały mechanizm jest naprawdę bardzo podobny. W pompie potrzebny jest oczywiście wentylator, którego zadaniem jest tłoczenie powietrza do parownika. Tam znajduje się czynnik chłodniczy pod niskim ciśnieniem.

Ogrzewanie nieruchomości przy pomocy pomp ciepła

pompy ciepła łódzkieTo właśnie on ulega odparowaniu, dzięki czemu możliwe jest szybkie pobranie ciepła z otoczenia. Potem do działania przystępuje sprężarka, której zadaniem jest sprężenie par czynnika. To prowadzi do wzrostu ich temperatury oraz ciśnienia. Czynnik przyjmuje postać przegrzanej pary i tym samym trafia do skraplacza. Kondensuje się i oddaje w ten sposób energię do instalacji ogrzewania. Kiedy dojdzie już do jego schłodzenia, to trafia do zaworu rozprężonego. Tam bardzo gwałtownie spada ciśnienie, a co za tym idzie, czynnik zaczyna się oziębiać i ponownie trafia do parownika. Opisany cykl zaczyna powtarzać się od początku. Jak widać, wcale nie jest to proces bardzo skomplikowany, a można dzięki niemu pozyskiwać ciepło, jakie znajduje się w środowisku zewnętrznym i jest w pełni odnawialne. Tak naprawdę dzięki pompie ciepła jesteśmy w stanie wykorzystać powietrze, które ma niską temperaturę. Co za tym idzie, budynek, do którego podłączona została pompa ciepła, może być ogrzewany przez cały rok – w ten sposób zapewniamy sobie komfort cieplny niezależnie od tego, jaka pogoda panuje za oknem. Nie tak dawno temu inwestorzy byli przekonani, że jedynie gruntowe pompy ciepła są w stanie ogrzewać budynki przez cały rok. Mylili się – oczywiście pompy ciepła gruntowe są w stanie to robić, ale całoroczny komfort cieplny mogą zapewniać równie dobrze pompy ciepła powietrzne i inne. Takie pompy ciepła łódzkie można znaleźć w wielu sklepach internetowych – zazwyczaj są to strony firm, które od razu zajmą się profesjonalnym montażem pompy. Najlepsi producenci starają się, by coraz bardziej podnosić poprzeczkę i wyznaczać jak najwyższe standardy – również w zakresie pomp powietrznych.

Nie jest konieczne używanie grzałek wspomagających, nawet jeśli temperatura na zewnątrz wynosi -25 stopni Celsjusza. W Polsce rzadko dochodzi do przekroczenia tak niskich temperatur, w związku z czym pompa może bez żadnego problemu pracować w cyklu całorocznym. Warto zastanowić się nad instalacją pompy ciepła – jest to rozwiązanie, które nie wymaga od nas praktycznie żadnej dodatkowej obsługi – cykle powtarzają się samodzielnie przez cały czas.