Zintegrowane kamery szybkoobrotowe (zwane również punktami kamerowymi) umożliwiają zdalne sterowanie obrotem w poziomie i wychyleniem w pionie oraz funkcjami obiektywu i kamery (zoom, iris, focus) to kamery cctv. Dobierając kamerę szybkoobrotową należy zwrócić uwagę na następujące cechy: typ kamery (czarno-biała, kolorowa, dzień-noc), czułość, rozdzielczość, zakres zmian ogniskowej (zoom optyczny), miejsce zastosowania (na zewnątrz, wewnątrz) i sposób montażu, estetykę obudowy oraz szybkość i dokładność pozycjonowania kamery.

Jak działają kamery cctv?

nowoczesne kamery cctv gdańskKamery CCTV szybkoobrotowe znajdują szerokie zastosowanie, zwłaszcza w monitoringu wizyjnym miast. Zastosowanie zintegrowanych kamer szybkoobrotowych znacznie obniżyło koszty instalacji w stosunku do konwencjonalnych zespołów złożonych kamery z obiektywem, obudowy, głowicy uchylno-obrotowej i odbiornika telemetrii. Dzisiaj w zasadzie nie spotyka się już systemów opartych na głowicach uchylno-obrotowych. Każdy kamera CCTV szybkoobrotowa jest wyposażona w części dolnej w 5-calową kopułę, tak jak nowoczesne kamery cctv gdańsk. Najczęściej stosuje się kopuły przezroczyste i przydymione. Punkty kamerowe przeznaczone do pracy na zewnątrz pomieszczeń są wyposażone w grzejnik i termostat. Jednak kamery te nie są odporne na zabrudzenia powierzchni kopuły, powodujące pogarszanie się obrazu oraz ekstremalne warunki atmosferyczne (temperatura, oblodzenie). Są też mało odporne na celowe uszkodzenia mechaniczne. Zintegrowany punkt kamerowy składa się z kamery o dobrych parametrach wraz z wbudowanym obiektywem optycznym (najczęściej z zoomem), mechanizmu pozycjonującego pan/tilt oraz odbiornika telemetrycznego. Punkt kamerowy zajmuje stosunkowo mało miejsca i charakteryzuje się cichą pracą. Kamera może obracać się o pełny kąt 360° ze regulowaną prędkością od 0,1°/s do 300°/s. Należy przy tym podkreślić, iż większość kamer może dokonywać wielokrotnego pełnego obrotu w płaszczyźnie. Wychylenie kamery w pionie może obejmować zakres od 0° do 90°. Kamery z zakresem do 180° posiadają funkcję „auto flip”, która eliminuje odwrotne wyświetlanie obrazu na monitorze. Polega to na tym, że kamera wykonuje – podczas przechodzenia w trakcie ruchu pionowego przez najniższy punkt – obrót o 180°. Przy sterowaniu ręcznym kamer, prędkość pozioma i pionowa jest proporcjonalna do aktualnego ustawienia zoomu obiektywu kamery.

Kamery są wyposażane w obiektywy o zmiennej ogniskowej, najczęściej z zoomem optycznym od 16 do 23. Tylko najtańsze kamery mają obiektywy ze stała ogniskową. Ponadto kamery mają nawet 12-krotny zoom elektroniczny, co w efekcie daje bardzo duże współczynniki powiększenia obrazu. Kamery są wyposażane w układy automatycznego ustawiania ostrości, z możliwością ręcznego dostrajania.