Na naszych drogach możemy spotkać samochody osobowe, ciężarowe i jednoślady. Na każdy z tych pojazdów trzeba posiadać uprawnienia do prowadzenia i muszą one być różne. Prawo jazdy ma przynajmniej kilkanaście różnych kategorii, z których każda wymaga zdania oddzielnego egzaminu. Najpopularniejsza jest kategoria B na samochody osobowe, gdyż prawie w każdej rodzinie jest przynajmniej jeden samochód, którym jeżdżą jej członkowie.

Jak zdać egzamin prawa jazdy?

prawo jazdy w ToruniuStatystyki pokazują, że jedynie kilkadziesiąt procent kursantów zalicza egzamin na prawo jazdy za pierwszym podejściem. To stosunkowo nie dużo biorąc pod uwagę ilość osób każdego roku przystępującą do egzaminu państwowego. Egzaminatorzy nie są pobłażliwi i wyłapują wszystkie błędy, które mogą kosztować kursanta poprawkę. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo na drogach, więc przyszli kierowcy muszą umieć dobrze jeździć. Wynik egzaminu przede wszystkim zależy od naszych umiejętności, im lepiej się przygotujemy na kursie, tym większe szanse mamy na szybkie zaliczenie. Kurs na prawo jazdy w Toruniu trwa trzydzieści godzin i dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Na pierwszej części kursanci zaznajamiają się z przepisami kodeksu ruchu drogowego, z typowymi sytuacjami drogowymi i poznają znaki drogowe oraz ich znaczenie. Część praktyczna zaczyna się jazdami z instruktorem po placu manewrowym, gdzie kursant musi opanować ruszanie z miejsca, zatrzymywanie się, skręcane, czy pokonywaniu łuku jadąc przodem i tyłem. Także na placu poznaje się sposób ruszania z miejsca z zaciągniętego hamulca ręcznego. Kiedy podstawowe umiejętności zostaną opanowane przynajmniej w stopniu podstawowym, to instruktor nauki jazdy zabiera kursanta na ulice Torunia.  Jest to dość spore miasto, w którym przyszli kierowcy mają kilka trudnych skrzyżowań i rond do pokonania, wiec warto się z nich dobrze przygotować, gdyż na pewno na nie przyjedziemy z egzaminatorem. Na ulicach miasta kursanci uczą się parkować na trzy różne sposoby i zdobywają praktyczne umiejętności. 

Kurs na prawo jazdy trwa trzydzieści godzin, po których kursant musi zaliczyć wewnętrzny egzamin. Jego wynik zadecyduje, czy przyszły kierowca może przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy, czy też musi się jeszcze doszkolić.  Szkoły jazdy poza normalnymi kursami, organizują też weekendowe odbywające się tylko od piątku do niedzieli dla zapracowanych osób. Ponadto każdy kursant może dokupić dowolną liczbę godzin dodatkowych poza kursem w celu podszkolenia się i nabrania pewności przed egzaminem.