Kiedy chcemy wyremontować pokój wielu z nas zdecyduje się na zmianę koloru ścian, lub przyklejenie tapety. Jednak ta często jest trudna i pracochłonna w montażu, bywa niepraktyczna i nietrwała. Efektowniejszym, a zarazem prostszym sposobem na odnowienie wnętrza jest wybór wewnętrznej sztukaterii. Jej montaż jest możliwy do samodzielnego wykonania, internet jest bogaty we wszelkie instrukcje czy porady dotyczące montowania dekoracji naściennych

Sztukateria w dekoracji wnętrz

klasyczna sztukateriaSztukaterie wewnętrzną dzielimy na listwy przypodłogowe i przysufitowe, płaskie listwy naścienne i elementy dekoracyjne, takie jak kolumny i rozety. Listwy spełniają przede wszystkim praktyczne funkcję. Jeśli zastanawiamy się jak ukryć biegnące przez pokój kable – z łatwością ukryjemy przewody pod przypodłogową czy przysufitową listwą. Dodatkowo takie rozwiązanie pomoże zasłonić nam, np.: szyny do montowania firan, czy szpary lub inne niedoskonałości na naszych ścianach. Jeśli jednak naszemu wnętrzu nic nie brakuje, a jedynie znudził nam się jednolity kolor i gładka struktura ścian, możemy je bezproblemowo odświeżyć płaskimi, naściennymi listwami. Zwykle montuje się je za pomocą specjalnego kleju. Następnie można je pomalować, by pasowały do koloru ścian, lub tworzyły z nim kontrast. Dzięki instrukcjom i poradom internetowym możemy zrobić to zupełnie samodzielnie. Niezależnie od tego, czy urządziliśmy mieszkanie w nowoczesnym stylu, lub zakupujemy do naszych wnętrz antyki, klasyczna sztukateria wszędzie doda elegancji. Na dużym metrażu efektownie będą prezentować się bogato zdobione, naścienne dekoracje, które dodadzą ścianom świeżości i faktury. W małych pomieszczeniach z niskim sufitem można ukryć pod listwą przysufitową oświetlenie LED, co optycznie powiększy przestrzeń i podwyższy sufit. Wewnętrzny gzyms pomoże nam zakryć kratki od domowej wentylacji. Przy obecnej ofercie listew i dekoracji, które możemy łączyć w dowolnych konfiguracjach, każdy znajdzie dla siebie coś, co będzie odpowiadało jego potrzebom.

Przy dekoracji sztukaterią ścienną dobrze jest zachować umiar – jak w niemal każdym przypadku przepych nie jest wskazany. Dobrze jest przemyśleć najpierw zastosowania praktyczne, a potem pomyśleć nad dodatkowymi, estetycznymi dodatkami. Jeśli nie mieszkamy w kamienicy z wysokimi sufitami kierujmy się bardziej w stronę klasycznych, prostych rozwiązań, niż trójwymiarowych, dużych ozdób. Jednocześnie gzymsy czy kolumny to rodzaj sztuki, jaka może gościć w naszym domu. Wciąż jednak sztuka nie musi oznaczać przepychu i przerostu treści.