Jazda rowerem MTB i enduro dostarcza wielu wrażeń, i jest niewątpliwie jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów kolarstwa. Jednak oprócz frajdy z jazdy, jaką daje niewątpliwie jazda na górskich dzikich lub przygotowanych szlakach, ważne jest także posiadanie techniki, która pozwoli nie tylko na osiąganie konkretnych wyników, ale także umożliwi unikanie poważnych w skutkach wypadków. Jakie elementy może obejmować tego typu kurs i czego się możemy na mim nauczyć, co przyda nam się w jeździe na rowerze MTB i enduro?

Uczestnictwo w profesjonalnych kursach enduro i MTB

szkolenia enduroElementem, który pozwoli nam wdrożyć się w tematykę szkolenia z jazdy rowerem MTB jest podział na podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany poziom. W ten sposób szkolenia enduro mogą być dopasowane do poziomu, jaki prezentuje dany zawodnik profesjonalny lub amatorski. Bardzo ważny jest zakres, jaki obejmują szkolenia. Szczególnie w kolarstwie enduro bardzo ważne jest odpowiednie opanowanie roweru. Dlatego podczas kilku sesji szkoleniowych dowiemy się, jak dobrze balansować ciałem, a także w jaki sposób prawidłowo pokonywać przeszkody. Da nam to wiedze, która przyda się nam nie tylko wtedy, gdy będziemy poruszać się rowerem enduro z przednią i tylną amortyzacją, ale także wtedy, gdy będziemy wyruszać na niezobowiązującą przejażdżkę tradycyjnym rowerem MTB. Gdy nauczymy się jak prawidłowo zmieniać przełożenia, możemy nie tylko szybko przygotować się do dużego podjazdu, ale także tak je zmieniać, aby nie narażać naszego napędu na awarię i nadmierne zużycie. W kolarstwie enduro ważna jest nie tylko pozycja na podjazdach, ale i na zjazdach. Dlatego na szkoleniach dowiemy się, jak przyjąć bezpieczną i opływową pozycję zjazdową, która umożliwi nam efektywny zjazd ze stoku o różnym nachyleniu. Dowiemy się także jak wybierać tor jazdy, aby mieć wpływ na trakcję i kontrolę nad rowerem, a także unikać sytuacji, grożących wypadnięciem z trasy. Szkolenie jest poprzedzone także prawidłowym ustawieniem roweru i sztycy regulowanej.

Szkolenia mogą obejmować osoby w każdym wieku, i są organizowane także dla dzieci i młodzieży. Sprawia, to iż dziecko i młodzieniec może posiąść umiejętności, które mogą zaprocentować wynikami na zawodach rowerowych w dorosłym życiu. Na szkolenia mogą zapisywać się także zawodnicy, którzy aktualnie startują w zawodach, i chcą oprawić swoją technikę jazdy. Wielu zawodników wybiera sobie jeden element swojej jazdy na rowerze, który chcą poprawić, co procentuje już w niedługim czasie na zawodach.