Na placu budowy, jak i podczas remontu mieszkania, czy prac wykończeniowych, zbiera się ogromna ilość brudu, pyłu, gruzu i innych poremontowych odpadów. Już podczas bieżących prac niezbędne jest sprzątanie, nie wspominając już o gruntownych porządkach po remoncie. Najprościej zrobić to odkurzaczem. Jednak do tak ciężkiej i brudnej pracy potrzebne będzie profesjonalne urządzenie. Zwykły domowy odkurzacz nie poradzi sobie z tak trudnymi zanieczyszczeniami.

Cechy i zastosowanie profesjonalnego odkurzacza

odkurzacz profesjonalnyUżywanie odkurzacza domowego do sprzątania podczas prac remontowych nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli uda nam się sprzątnąć tak ciężkie zabrudzenia, jak pył czy drobny gruz, nasz odkurzacz z pewnością na tym ucierpi. Pył dostający się do wnętrza zwykłego odkurzacza jest dla niego zabójczy. Inną sprawą jest zbyt niska moc urządzenia domowego, które nie poradzi sobie z większymi zabrudzeniami. Natomiast odkurzacz profesjonalny to sprzęt o zdecydowanie większej mocy, bez problemu poradzi sobie z gruzem, pyłem, piaskiem, żwirem, a nawet, w zależności od modelu, z mokrymi zabrudzeniami. Kupując odkurzacz profesjonalny to właśnie na moc powinniśmy zwrócić uwagę, jako na podstawowy parametr urządzenia. Im większa moc, tym lepsza praca urządzenia i szersze zastosowanie. O zastosowaniu odkurzacza świadczą również wymienne końcówki i akcesoria. Dobrze, jeśli znajdują się w zestawie z urządzeniem, ale w razie czego można je dokupić osobno. Istotna jest także długość kabla i węża. Te parametry powinniśmy dostosować do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym odkurzacz znajdzie zastosowanie. Podczas zakupu warto także sprawdzić mobilność wybranego modelu, czy łatwo nim sterować, czy nie jest wywrotny. Nie bez znaczenia jest także pojemność pojemnika na śmieci. Tutaj do wyboru mamy dwie opcje: modele workowe i bezworkowe, przy czym te drugie z reguły posiadają większą pojemność i są wygodniejsze w użyciu. Warto pamiętać, że im większy pojemnik na śmieci, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać.

Minimalna moc odkurzaczy do profesjonalnego użytku to 1200 W, jednak dla pewności warto zainwestować w mocniejszy sprzęt. Pamiętajmy także, że niektóre modele przystosowane są nawet do czyszczenia mokrych zabrudzeń, odkurzania wody, a nawet pleśni czy niebezpiecznego azbestu. Takie modele wyposażone są w specjalne filtry, zapewniające bezpieczeństwo pracy. Dodatkowym atutem może okazać się także możliwość podłączenia do odkurzacza elektronarzędzi. Ten prosty sposób pozwoli na zachowanie nienagannej czystości w warsztacie czy w garażu.