Rowery treningowe są bardzo zróżnicowane pod względem funkcji i możliwości. Najprostsze rowery mogą być w zupełności wystarczające dla amatorów jazdy rowerowej lub osób chcących wykonywać nieskomplikowany trening w domu, aczkolwiek dla profesjonalnych sportowców takie rowery nie należą do najbardziej przydatnych, z racji małego obciążenia i niewielu funkcji, mogących pomóc podczas domowego czy salowego treningu.

Zaawansowane rowery treningowe dla sportowców

nowoczesny rowerek magnetycznyProfesjonalne rowery treningowe są bardzo łatwe do odróżnienia od amatorskich wersji, i to nie tylko ze względu na różnicę cenową. Każdy nowoczesny rowerek magnetyczny posiada bowiem szereg udogodnień i wyposażenia, które odróżnia go od każdego innego rodzaju roweru treningowego. Bodaj najbardziej zauważalna jest możliwość połączenia sprzętu z komputerem osobistym czy elektroniką sportową. Dzięki temu, rower może być używany z większością oprogramowania sportowego, służącego do planowania i monitorowania ćwiczeń, oraz przebytego dystansu, co pozwala na ustalenie długości i intensywności trasy z ogromną dokładnością. Obciążenie w takim wypadku może być zmieniane automatycznie, zarówno w wyznaczonym czasie jak i całkowicie losowo, co symulować ma zmienne warunki na drodze oraz niejednostajny teren. Sparowanie z komputerem osobistym pozwala natomiast na wykorzystanie filmów z jazdy rowerowej po danym terenie jako namiastki faktycznej jazdy, gdyż niektórzy sportowcy i posiadacze rowerów preferują widok poruszającego się terenu w trakcie ćwiczeń, twierdząc iż takowy pomaga im skupić się bardziej na treningu. W wielu bazach danych oprogramowania do rowerów sportowych można znaleźć filmy z najróżniejszych tras, zarówno miejskich jak i terenowych, a niektóre z nich mogą być naprawdę imponujące, z widowiskowymi widokami i niespotykanym terenem. Niektóre programy rowerów pozwalają również na aktywne przeglądanie map satelitarnych czy zdjęć robionych przez ekipy tworzące widoki uliczne dla wielu różnych firm.

Rowery zapisują również przebyty dystans oraz informacje o zdrowiu ćwiczącego w taki sam sposób w jaki czynią to zegarki sportowe, więc pozwalają na tak samo dokładne przystosowanie następnej trasy do możliwości ćwiczącego, i ułatwiają wykonywanie dowolnych ćwiczeń na rowerze. Obciążenie roweru jest o wiele bardziej dokładne i może być regulowane w znacznie większym stopniu niż w przypadku rowerów amatorskich. W zależności od trybu jazdy, może także być przestawiane dynamicznie, by lepiej symulować odmienne nachylenie terenu oraz jego nierówności.