Przy budowie instalacji wodnych są wykorzystywane rozmaite akcesoria zasilające. Z pewnością istnieje wiele takich, o których nigdy nie słyszeliśmy, ale jest również wiele takich, które znamy z wiedzenia, ale jego profesjonalna nazwa jest Nam zupełnie obca. Przez wiele lat w dziale zaworów dominowały zawory grzybkowe, które mimo nowszych rozwiązań nadal są popularne.

Przydatność zaworów grzybkowych

zawór grzybkowyCzym są zawory grzybkowe? Jest on głównie stosowany w instalacjach grzewczych i wodociągowych. Ma on za zadanie regulować bądź odcinać przepływ cieczy, czy też innej substancji.  Może on również zamknąć cały mechanizm. To co cechuje owy zawór grzybkowy to właśnie, tzw.grzybek, który służy do zakręcania, więc nie powinniśmy mieć żadnych problemów z rozpoznaniem go. W domostwach stosujemy go głównie do odcinania dopływu wody, głównie w przypadku awarii wodociągu, bądź awarii wewnątrz domu. Zazwyczaj osoby wyjeżdżające na dłuższy czas – wakacje, delegacja – korzystają z tego zabezpieczenia przed zalaniem. Wyodrębniam kilka typów tych przepustnic: te, które mają 2, 3 lub więcej grzybków oraz szklankowe, które mają zapobiegać hałasowi. Materiały z jakich wykonuje się zawory to między innymi żeliwo, stal węglowa i stal kwasoodporna. Innym wyznacznikiem jest między innymi ich gwintowanie, a także rodzaj zastosowanego kołnierza. Tu z kolei wyróżniamy: kołnierzowe, bezkołnierzowe  oraz międzykołnierzowe.  Zamknięcie otworu grzybka często jest wspomagane sprężyną. Wyróżniamy 4 główne rodzaje przepustnic grzybkowych: zwrotna, regulacyjna, przelotowa i odcinająca. Gdzie możemy spotkać zawory grzybkowe? Głównie w rurociągach sieci gazowniczych i różnych rafineriach wydobywczych. Również są stosowane w energetyce i petrochemii. Zawory takie cechuje bardzo wysoka szczelność i wytrzymałość na napór cieczy, która przez nie przepływa. Mają zazwyczaj uszczelniony trzpień bądź fragment wykonany z metalu lub gumy. Zawory grzybkowe, które będą służyć do cieczy o wysokiej temperaturze muszą być wykonane z mosiądzu i posiadać uszczelnienie teflonowe lub metalowe. Uszczelnienie gumowe może być stosowane wyłącznie do zimnych cieczy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich stopów, w zależności od potrzeb są w stanie wytrzymać ogromne ciśnienie. 

Przy wyborze przede wszystkim musimy określić, do czego ma być zastosowany zawór. W specjalistycznych sklepach zazwyczaj są wyszkolone osoby, które doradzą Nam najlepsze rozwiązanie, tak aby dana instalacja była w pełni bezpieczna. Koszta z jakimi musimy się liczyć zakupując zawór, zaczynają się już od 15 zł.