Każdy z nas ma większe lub mniejsze kompleksy, bo człowiek jest nieidealny i nigdy nie będzie idealny – taki już został stworzony. Zycie z kompleksami może być znośne, ale ludzie w różny sposób sobie z nimi radzą. Jedni się nimi mniej przejmują, a inni bardziej. Są też tacy, co chodzą na psychoterapię, aby pozbyć się swoich kompleksów i zaakceptować, a nawet pokochać swoje niedoskonałości. Czy jest to słuszne podejście?

Kompleksy można wyleczyć za pomocą psychoterapii

psychoterapeuta - PoznańJest to proces bardzo złożony i długotrwały, ale przy użyciu odpowiednich metod terapeutycznych człowiek jest w stanie zaakceptować siebie takiego. jakim jest. Przede wszystkim nie można powiedzieć weź się w garść, psychoterapeuta – Poznań nauczy nas tego, jak nie porównywać się z innymi. Bo oczywiście przez nasze kompleksy to robimy i wtedy wpadamy w głębokiego doła. Gdy widzimy piękną kobietę, czujemy wówczas zazdrość, kupujemy tonę kosmetyków, farbujemy włosy, wydajemy pieniądze na ciuchy. A po co? Metodą psychoterapii jest uświadomienie tego, że przecież każdy człowiek jest inny! Każdy po równo ma cech tyle samo lepszych, co gorszych. Dążenie do ideału może więc być zgubne, bo tych ideałów nie ma. Każdy człowiek, aby być szczęśliwszym powinien też realizować swoje pasje. Niestety w dobie pogoni za pieniądze, zamiast spędzać czas na realizowaniu przyjemnych rzeczy, oglądamy portale społecznościowe lub przeglądamy nic nie wnoszące gazety. Może tę rozrywkę warto jest zamienić czymś aktywnym, co poprawi nastrój i podbuduje nas samych poprzez zwiększenie endorfin. Będąc na psychoterapii, specjalista na pewno zaproponuje taką opcję, bo to kluczowa metoda walki z kompleksami. Człowiek szczęśliwie spędzający czas nie myśli o negatywach. Budowanie pewności siebie jest bardzo trudne, ale psychoterapia ma na celu zaznaczenie własnych zalet bez skupiania się na wadach. Trzeba się skupić na konkretach i mieć czarno na białym napisane nasze osiągnięcia oraz wartości. Jeśli będziemy sobie wmawiać zamiast złych rzeczy, to nasza wartość znacznie wzroście, a to już jest kluczowe do pokochania samego siebie.

Ludzie bardzo często nie umieją przyjmować komplementów. To z reguły zakompleksieni ludzie, którzy nie wierzą w to, co słyszą. Pomocna psychoterapia na pewno wpłynie pozytywnie na życie ludzi. Przez to, że nie mamy wartości i pewności siebie, stajemy się bardziej niemili z zgorzkniali, a nasza sytuacja psychiczna się pogarsza. warto jest więc działać i czasami porozmawiać z dobrym psychologiem o naszych kompleksach.