Najkorzystniejszym sposobem szukania oszczędności energii wydatkowanej na ogrzewanie dużych przestrzeni magazynowych i przemysłowych jest ich podział na strefy. Można to osiągnąć na wiele sposobów lecz najtańszym i najskuteczniejszym jest zastosowanie ekonomicznych przegród paskowych z folii pcv oraz przegród plandekowych. Zapewniają one dostateczną izolację termiczną i akustyczną. Co najważniejsze dla przedsiębiorców znacznie zmniejszają zużycie energii cieplnej. Charakteryzują się szybkością montażu, stosunkowo niską ceną oraz wykonaniem pod zamówienie co sprawia, że są idealnie dopasowane

Porównanie przegród paskowych i plandekowych

przegrody plandekoweZasadność separacji powierzchni magazynowy i produkcyjnych mniejszych lub większych przedsiębiorstw nie podlega dyskusji. Daje to bardzo wymierne korzyści ekonomiczne ze względu na poprawę jakości i warunków pracy oraz na oszczędność. Obecnie najpowszechniej stosuje się przegrody paskowe z pcv oraz przegrody plandekowe. W przypadku przegród plandekowych znajdują one zastosowanie wszędzie tam gdzie mniej istotna jest przepuszczalność światła. Spełniają one funkcję izolacji termicznej i akustycznej. Najważniejszą ich zaletą jest łatwość montażu na zamontowanych rurach lub linkach. W plandece umieszcza się metalowe przelotki, które stanowią oparcie dla konstrukcji nośnej. W przypadku przegród plandekowych najważniejsze jest aby trzymać się podstawowej zasady. Na duże powierzchnie należy stosować lekkie plandeki o niskiej gęstości. Ich wadą jest jednak to, że są zbyt cienkie by zamontować w nich okienka lub przezroczyste pasy do przenikania światła. W plandekach ciężkich o gęstości powyżej 600 gram okienka można wmontować bez problemu. Współczesne przegrody plandekowe mogą występować w wielu kolorach. Z pasów pcv można wykonać znacznie bardziej wyrafinowane przegrody o znacznie większej funkcjonalności. Są bardziej specjalistyczne i tworzą znacznie bardziej szczelne bariery. O ich wyrafinowaniu niech świadczy fakt, że mogą być odporne na promieniowanie UV i IR oraz występują w wersjach owadobójczych i mrozoodpornych. Ich zalet można wymienić znacznie więcej.

Porównanie obu rodzajów przegród nasuwa wniosek, że kurtuny paskowe dają znacznie więcej możliwości zastosowań. Niemniej jednak kurtyny plandekowe są stosowane świadomie w tych miejscach gdzie świetnie spełnią swoją funkcję. Najważniejsze, że pokładane w nich nadzieje na zmniejszenie kosztów stałych ponoszonych na ogrzewanie stają się faktem. Aby dokładnie poznać budowę, rodzaje i właściwości różnych odmian przegród foliowych i plandekowych warto odwiedzić strony internetowe producentów.