Twardościomierze, to przyrządy służące do pomiaru twardości materiałów, pozwalają ocenić w ten sposób wytrzymałość poszczególnych produktów. Twardościomierze są ogólnodostępne w w sklepach internetowych, dodatkowo wybór jest również ogromny, wszystko zależy od tego czego w danej chwili potrzebujemy, czy do zastosowań stacjonarnych czy przenośnych. Wyróżniamy kilka metod pomiaru, najpopularniejsze to twardościomierze Rockwella, Brinella, Vickersa.

Twardościomierz czym się kierować przy wyborze

wzorcowanie twardościomierzaBrinell, Rockwell, Shore, Barcol, Vickers to nazwiska znane każdemu, kto na co dzień posługuje się twardościomierzem oraz tym, którzy mają do czynienia z profesjonalnym badaniem materiałów. Do testowania tworzyw sztucznych czyli gumy czy innych elastomerów używamy twardościomierza Shore’a, zaś do badań tworzyw wzbogaconych włóknami szklanymi, skorzystamy z impresora Barcola. Twardościomierz Leeba z kolei służy do badania twardości metali o bardzo dużej masie i dość konkretnych rozmiarach, może dokonywać pomiaru w dowolnym kierunku. Rewelacyjnie również nadaje się do badania twardości wyrobów gotowych dzięki prawie niezauważalnym odciskom po pomiarze. Twardościomierzem Leeba mierzymy między innymi stal nierdzewną, mosiądz, brąz i miedź. Twardościomierz Vickers składa się z beztarciowego wała, który gwarantuje bardzo precyzyjne przyłożenie sił obciążających. Łączy w sobie technologię optyczna i mechaniczną, można nim badać mikro warstwy stworzone ze szkła oraz metale żelazne, metale nieżelazne, cienkie sekcje układów scalonych, powłoki, bimetale; szkło, ceramika, agat, kamieni szlachetnych a także cienkie plastikowe części, tak więc jest idealnym produktem do instytutów naukowo badawczych. Twardościomierz Rokwella z kolei zespół skala dla oznaczania twardości metali, tworzyw sztucznych, ceramiki i węglików spiekanych na podstawie testu dokonanego metodą opartą na pomiarze różnicy zagłębienia wgłębnika przy dwu obciążeniach testowych. ZA ich wzorcowanie twardościomierza jest możliwe zarówno w laboratorium czy na produkcji albo i w terenie.

Twardość jest istotną charakterystyką materiałów konstrukcyjnych. Dla każdego typu utworzono osobne skale twardości i pomiaru, a nawet i urządzenia, wszystko zależy jaki materiał chcemy zbadać i jak twardy on jest w naturze. Twardościomierze znajdują ogromne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo w przemyśle budowlanych , motoryzacyjnym, w geologii, archeologii, a nawet w jubilerstwie do sprawdzania twardości poszczególnych minerałów.