Mówi się, że dzięki rekuperacji można wiele zaoszczędzić, szczególnie na rachunkach za ogrzewanie, ale czy to prawda? Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła bo tak jest też nazywana naprawdę nam to zagwarantuje, czy to tylko chwyt marketingowy, który gwarantuje wysoką sprzedaż? Pytań jest wiele, ale czy na wszystkie znamy odpowiedź? Czym różni się ona od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej?

Wentylacja grawitacyjna a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

niezawodna rekuperacja na śląskuTradycyjna wentylacja grawitacyjna, która była do tej pory stosowana polega na ciągu, czyli na zasysaniu powietrza. Powietrze to zazwyczaj wytwarzane jest przez kominy, które znajdują się w naszych domach. Jednak taki rodzaj wentylacji posiada wiele wad a najistotniejszą z nich jest wychładzanie budynku a także nie usuwanie wilgoci. Z kolei niezawodna rekuperacja na Śląsku, która jest wentylacją mechaniczną i również opiera się na ruchu powietrza, ale ten ruch wytwarzany jest przez maszynę, która nazywana jest sercem całej instalacji – rekuperatorem. Dzięki niemu możliwa jest pełna kontrola tego ruchu. Co więcej odzyskuje on powietrze, które w przypadku wentylacji grawitacyjnej zostałoby utracone. Można więc powiedzieć, że zadaniem rekuperacji jest wymiana zanieczyszczonego powietrza, które znajduje się w naszych pomieszczeniach na czyste i świeże, przy jednoczesnym odzyskaniu ciepła z tego pierwszego i przekazaniu go temu drugiemu, ale nie mieszając ze sobą tych dwóch strumieni. Zasada działania wentylacji mechanicznej jest bardzo prosta. Otóż wystarczy w domu zainstalować rekuperator, kanały wentylacyjne oraz czerpnię i wyrzutnię, następnie podłączyć do instalacji elektrycznej i włączyć. Maszyna jednocześnie zaciąga powietrze w dwóch kierunkach. Dzięki temu z zewnątrz pobierane jest czyste powietrze i w tym samym momencie pobierane jest również powietrze z naszych pomieszczeń, które jest brudne, wilgotne i ciepłe. W rekuperatorze następuje przekazanie tego ciepła powietrzu z zewnątrz, które jest filtrowane i przesyłane dalej do naszych pomieszczeń. Z kolei powietrze brudne wydalane jest na zewnątrz budynku. Jak już wcześniej wspomniałam powietrze jest dodatkowo filtrowane, aby pozbyć się z niego zanieczyszczeń oraz alergenów. To właśnie sprawia, ze rekuperacja to idealne rozwiązanie dla alergików.

Mam koleżankę, która jest alergikiem i ciągle kichała. Dzięki zamontowaniu rekuperacji może normalnie funkcjonować, ponieważ w żadnym z pomieszczeń nie musi otwierać okien przez które wcześniej dostawały się alergeny, na które jest uczulona. Od momentu gdy zamontowała rekuperację nie otwierała okna. W jej domu można poczuć się jak na jakiejś polanie, ponieważ powietrze jest tak czyste i świeże.