Historia naszego kraju jest długa i niekiedy bardzo okrutna. Warto jednak zaznaczyć, iż można zapoznać się nie tylko z potyczkami wojennymi, ale również z rozwojem sztuki czy garderoby noszonej przez różne grupy społeczne. Jak wszyscy wiemy, Polska to kraj słynący z pięknych i kolorowych strojów regionalnych. Ich powstanie zawdzięczamy głównie uwolnienie chłopów, gdyż wtedy mogli oni pozwolić sobie na projekty regionalnej odzieży. Obecnie są one dalej ubierane, jednak o wiele rzadziej oraz w ramach uroczystości państwowych różnego rodzaju.

Najpiękniejsze stroje z regionów polskich

strój ludowyMyśląc o Polsce wielu z nas nie wie, iż mamy jedną z piękniejszych historii dotyczących rozwoju strojów, jakie niegdyś noszono. Oczywiście, jak każdy strój szlachecki w europie był on bardzo wystawny i od razu widoczny. Nie sposób było pomylić szlachcica z parobkiem. Obecnie strój ludowy kojarzy się z pięknymi barwami i oryginalnym krojem. Takie stroje powstawać zaczęły w głównej mierze po uwolnieniu chłopów. Dzięki temu mogli oni pozwolić sobie na stroje w ramach świąt kościelnych czy ślubów. Opierały się one na różnych krojach, ponieważ każdy region był inny. W niektórych miejscach potrzebne były dłuższe rękawy oraz dłuższa spódnica, a w innych wiele warstw materiału bądź coś bardzo lekkiego. Wiele osób też zwróciło uwagę na różnorodność kolorów. Zwykle odnosiły się one do danego regionu i obszaru, w którym żyła ludność. Mogły być to obszary górskie, nad rzeką czy morzem albo klasyczne niziny. Kolorystyka przywodzi na myśl też co głównie w danym regionie rośnie. W końcu zioła dla ludności polskiej były bardzo ważne. Jednymi z najczęściej rozpoznawalnych strojów regionalnych są strój krakowski, żywiecki, kaszubskich, a także łowicki. Są to stroje, które na wszelkich okazjach państwowych widuje się najczęściej, gdyż bardzo dbają o to, by młodzież polska poznała piękny wygląd tego tradycyjnego ubioru. Warto zapoznać się z różnymi strojami, które są zależne od regionu w Polsce.

Ubiór przez wieki się zmienił, jednak tradycyjne stroje regionalne w dalszym ciągu w niektórych przypadkach są widoczne. W związku z tym warto zapoznać się z różnorodnością regionalną, ponieważ to piękna część naszej historii, którą możemy podziwiać nie tylko w ramach świąt państwowych świeckich oraz kościelnych. Dzięki grupom tanecznym regionalnym oraz regionalnym klubom ciągle możemy tego typu ubiór zobaczyć na żywej osobie, a nie na manekinie w muzeum, co jest bardzo ciekawe. Warto zapoznać się z regionalnym strojem.