Customowe wydruki trójwymiarowe są obecnie coraz bardziej popularne, zwłaszcza że stały się świetnym zamiennikiem dla tradycyjnego odlewu wtryskowego. Coraz więcej firm wprowadza do ofert elementy wykonane za pomocą filamentów trójwymiarowych, lub też oferuje możliwość wydruku na zamówienie. Jednak koszty takiego wydruku są czasem dla wielu klientów niejasne, dlatego też większość firm które prowadzą usługę wydruku oferuje również profesjonalną wycenę projektów.

Fachowa wycena trójwymiarowego projektu do wydruku

druk 3d wycenaCena wydruku zazwyczaj zależała od złożoności projektu, aczkolwiek w miarę postępu technologicznego i wprowadzenia do użytku nowocześniejszych i bardziej precyzyjnych drukarek oraz technik drukowania, wycena wymagała coraz bardziej dokładnego rozpatrzenia całości projektu. Z tego powodu, w firmach wykonujących druk 3d wycena jest jedną z podstawowych usług. Najczęściej jest to bezpłatna usługa, polegająca na przeanalizowaniu projektu przez pracowników firmy, oraz ustaleniu najlepszych technik oraz materiałów które mogłyby posłużyć do wykonania wydruku. Potencjalny klient może więc bez większych trudności dowiedzieć się jakie odmiany filamentu będą najlepsze do stworzenia wybranego przez niego kształtu z użyciem wybranej techniki wydruku, oraz jakie będą koszty wydruku z parametrami które zostały przedstawione. Firmy i zakłady drukarskie najczęściej oferują analizę projektu z porównaniem kosztów i końcowych efektów kilku różnych wariantów wydruku. W ten sposób klient może ocenić jakość i koszty każdego z proponowanych rozwiązań, oraz wybrać najbardziej ekonomiczną technikę, jednocześnie spełniającą wymagania estetyczne. Tego rodzaju wycena jest prowadzona najczęściej w przypadku wydruków niskonakładowych, głównie modeli trójwymiarowych czy elementów prototypowych maszyn. Wydruki seryjne rzadko wyceniane są pojedynczo, a zamiast tego koszty określane są po zakończeniu procesu produkcji.

Z fachowej wyceny korzystają przede wszystkim osoby chcące stworzyć całkowicie unikalne kształty lub autorskie projekty, najcześciej będące customowymi modelami czy figurkami do gier bitewnych, drukowanymi wyłącznie jednorazowo. Niektóre firmy drukarskie, niemal wyłącznie te które wykonują projekty przemysłowe, zajmują się również projektowaniem wydruków od podstaw. Stworzenie trójwymiarowego projektu zazwyczaj połączone jest z natychmiastową wyceną wykonania w dowolnej technice, i jest szczególnie poszukiwaną usługą przez wszystkich nabywców elementów wykonywanych za pomocą wydruków trójwymiarowych.