Brak własnego ogródka wcale nie musi oznaczać, że nie będziemy mieli dostępu do świeży warzyw lub ziół. Są bowiem takie rośliny, które możemy wyhodować w bloku. Potrzebny nam będzie tylko do tego balkon. A balony posiada większość z nas. Ja również postanowiłam stworzyć sobie własny, mały ogródek na balkonie. Z racji tego, że zbliża się lato, to właśnie teraz mamy najlepszą porę na sianie, sadzenie i tak dalej. Swoją przygodę z uprawą roślin postanowiłam zacząć od ziół. Część sadzonek kupiłam w sklepie ogrodniczym, a część roślin wysieje.

Doniczki do uprawy ziół

doniczki na zioła w sklepieWłasne warzywa, owoce czy przyprawy z ogródka zapewniają zupełnie inny smak potraw, niż jak kupowane produkty w sklepie. Wiele osób mieszka w blokach, gdzie nie mają dostępu do kawałka własnej zieleni. Jeżeli, natomiast, mieszkamy w budynku wielorodzinnym, ale mamy dostęp do balkonu, to nic nie stoi na przeszkodzie do tego, żebyśmy stworzyli sobie mini ogródek na balkonie właśnie. Mamy oczywiście ograniczone pole manewru, jak chodzi o wybór roślin, ale możemy hodować, na przykład, różnego rodzaju zioła. Ja też postanowiłam tak zrobić. Kupiłam specjalne doniczki na zioła w sklepie internetowym i zabrałam się za sianie i sadzenie. Takie doniczki na zioła nie są zbyt duże, ale można je umieścić na specjalnych stojakach, żeby nie zajmować swoją hodowlą całego balkonu. Stojak z doniczkami na zioła pozwala również mieć łatwiejszy dostęp do wszystkich roślin. Doniczki na zioła mają często ciekawe kolory i można je kupić w zestawach z osłonkami, dzięki którym woda nie będzie przelatywała na zewnątrz w trakcie podlewania. Wśród ziół, które zasadziłam do doniczek w pierwszej kolejności, są bazylia, oregano oraz moja ulubiona kolendra. Z czasem będę poszarzać swoją kolekcję zielarską. Jak chodzi o doniczki, to nie powinny być one zupełnie małe. Roślina, nawet taka mała, jaką są zioła, potrzebuje bowiem miejsca na rozwijanie systemu korzeniowego. Jeżeli planujemy hodować miętę, to ona potrzebować będzie największej doniczki. Mięta, bowiem, ma bardzo rozwinięte korzenie.

Jeżeli mieszkamy w bloku i posiadamy balkon, to możemy na nim hodować różnego rodzaju rośliny. Ja postawiłam na zioła, które są najłatwiejsze w uprawie i mocno przydają się w kuchni. W sklepach internetowych znaleźć można specjalne doniczki na zioła ze stojakami, na których możemy te doniczki potem umieścić. Taka ścianka z ziołami jest nie tylko wygodna w obsłudze, ale też tworzy rodzaj dekoracji balkonu. Przyjemnie jest posiedzieć na świeżym powietrzu, kiedy otacza nas zapach ziół.

Kategorie: Dom / Ogród